www.adevarprezent.com

Punem acest forum la dispoziţia celor care doresc să cunoască mai mult din Cuvântul Domnului. Pentru a accesa mai multe resurse vă rugăm să mergeţi la www.adevarprezent.com

Autentificare | Înregistrare

Răspunde
 [ 39 mesaje ] 

Sâm Feb 11, 2012 10:05 am

Stimati domni.
Ne-am cam indepartat de intrebarea prietenului Catalinu,si dezvoltandu-se un subiect care mi se pare nedrept simt nevoia sa raspund.
Stilul autoritar de a conduce a W.T.a fost preluat de la CTR.Se stie ca domnia sa nu admitea nici un fel de comentariu la hotararile proprii,cei din consiliu fiind simpli figuranti.
Privitor la martori,este nedrept sa-i judecam subiectiv.Comparati cu celelalte denominatii crestine(cu cele musulmane,hinduse sau budiste nu incap comparatii),pe care intamplator le-am vizitat,studiat,observat(cele mai cunoscute),si pe baza unor criterii obiective,sunt de departe cei mai aproape de secta nazareenilor,primele congregatii crestine din sec.I.
Sigur ca "lupi"sunt,ca peste tot,existau si-n vremea apostolilor,si procentual sunt mult mai putini la ei decat in alte biserici crestine.Cazurile nefericite,printre care si cel de la Cluj,apar, in special,atunci cand banii si castigul,sunt asociate cu demersul religios,si toti cei care-si pun speranta in castig prin biserica de care apartin ajung in pacat.
Legat de soarta similara pe care-ar avea-o crestinii sinceri,miliardele de crestini piosi,cu idolatrii,criminalii,proxenetii,prorocii mincinosi,etc.sigur nu noi putem judeca;necazul e ca un astfel de mesaj ii incurajeaza pe crestini in a face raul,in a pacatui si a-si urmarii binele propriu,e mult mai omenesc sa-calci pe cadavre ca s-a duci bine,din moment ce Yahweh a pregatit salvarea tuturor,in egala masura.
Pe langa asta,toate poruncile din Vechiul si Noul Testament ar fi fost zadarnica si miliardele de creduli ce-au luat in serios prorocii,pe Iisus si evanghelisti,au ascultat si-n masura putintei lor s-au cait si-ndreptat,unii s-au sacrificat,au facut-o de fraieri ce-au fost.
Pace tuturor!

Sus Sus

#

Sâm Feb 11, 2012 1:49 pm

Așa este Mircea ne-am depărtat de subiectul deschis.Subiectul este Ioan 1:1 la care eu unul rămân la părerea că Mesia a fost un om perfect, nu un om oarecare ci un om perfect din toate punctele de vedere. Un om despre care Pilat a spus: Iată omul! Iată omul așa cum Dumnezeu a intenționat să fie. Iată omul care este drept, fără păcat și totuși se cere moartea Sa.
Iar despre pastorul Russell, o fi având și el neajunsurile lui. N-am trăit pe vremea lui, dar din cele ce citesc eu nu văd dictatură și nici exclusivitate. Ce știu este că el împiedica pe cei care doreau să folosească publicația sa ca să publice învățături contrare.Este normal ca el să împiedice pe cei ce vedeau diferit să publice ideile lor în numele lui. Nu este normal. Nici noi nu putem lăsa pe cineva să publice aici idei despre iad și trinitate și mai știu eu ce în numele Studenților Bibliei. O pot face în numele lor, nu în numele nostru. Găsesc că este normal. Ceea ce eu știu este că în magazinele Watch Tower pe care el le publica, se îndemna la alegerea bătrânilor de adunare prin ridicare de mână și nu prin numirea lor de la un punct centralizat. Alegerea, participarea, era și este încă democrată. Mai mult decât atât, vorbitorul care predică de la amvon este supus întrebărilor de către adunare după încheierea predicii. Deci se stă jos împreună și dacă cineva nu a fost cu ceva în clar poate întreba oficial fără frică fără probleme pe cel ce a predicat despre un oarecare subiect biblic. Nu avem sediu centralizat de unde să ne vină directive despre ce să credem, nu avem un lider anume care să controleze voința membrilor și să spună ce trebuie să se creadă, ce trebuie să se predice, ce trebuie să nu credem etc. etc.
Asta s-a moștenit de la CTR astfel că nu știu de unde a apărut ideea cu dictatura.
Avem bătrâni de adunare care învață pe ceilalți mai puțin pregătiți, dar nu intervin prin metode dictatoriale. Dacă cumva apar probleme despre crez sau despre comportament, se propune o adunare unde se discută aceste probleme și tot prin vot se decide. Iar dacă tot nu se rezolva problema apare inevitabil separarea. Nimic nu este perfect, probleme sunt peste tot.
Cât despre necazul că un astfel de mesaj face pe creștini să păcătuiască, iartă-mă dar eu văd diferit aici. Toți cei dintre noi care am ieșit din felurite confesiuni religioase din care făceam parte la vremea auzirii mesajului am rămas fideli lui Dumnezeu și o mai mare dragoste, un mai mare zel a venit. Nici unul din noi nu a zis: hai să păcătuim acum ci dimpotrivă am zis hai să dăm slavă Domnului printr-o și mai mare dăruire și consacrare. Nici pe cei ce i-am găsit făcând parte deja din această confesiune nu i-am găsit îndemnânu-ne la păcate și defrâu ci dimpotrivă ne-au îndemnat la sfințenie pe cât ne stă în putere.
Și asta fac și azi, pe cât îmi stă în putere mă lupt, mă strădui și îndemn și pe ceilalți să păstrăm ce am reușit să învingem și să luptăm mai tare pentru ce a rămas.

Și cum se face că în loc să ajungem în desfrâu am hotărât să luptăm mai departe cu mai mult elan?
Dragostea pentru Dumnezeu căci ne-a dat ceea ce sufletul nostru tânjea în Babilon: Adevărul care ne-a făcut liberi, ne-a eliberat de groază și incertitudine, de confuzia că slujim unui Dumnezeu fără milă.
Harul și pacea să vă fie înmulțite

Sus Sus

#

Sâm Feb 11, 2012 5:40 pm

Cer scuze daca s-a inteles ca pastorul Russell ar fi fost dictatorial;nu pur si simplu,pentru ca domnia sa crease organizatia,o conducea si o sustinea financiar,era considerat Scavul fidel,si nu-ndraznea nimeni sa-l contrazica,nici macar sotia sa(de care pana la urma s-a despartit,desi o buna vreme era unsa si publica in Turnul de Veghere si alte publicatii).
Sigur ca dvs. si ceilalti studenti sunteti foarte evlaviosi,va considerati parte a unsilor,dar ce-ati face,sau ce-ar face CTR daca ati fi un miliard;cum le-ati explica aderenta lor la cei 144000,cum i-ati motiva sa respecte poruncile divine,daca ar avea aceeasi soarta cu idolatrii,criminalii,proxenetii,etc. si cum le-ati asigura hrana spirituala zilnica?
Daca lumea mai dainuie peste 1000 de ani,si-atunci ve-ti fi doua miliarde, cum le-ati explica planul de mantuire?
Intre studenti aproape toti sunt sfinti,intre martori am intalnit fff multi(procentual)sfinti,intre protestanti multi,intre ortodoxi si catolici putini(dar multi numeric,ei fiind peste un miliard si jumatate);cum sa pot eu sa-i judec pe acestia(sute de milioane)sa le spun ca toata piosenia si sfintenia lor,la care eu,pacatosul,abia tanjesc,este-n van,ca vor avea,aproape toti aceeasi soarta ca cei mai mari pacatosi.
Pur si simplu raman mut si nu pot judeca in felul acesta;ar fi o nedreptate strigatoare la cer ca eu sa ma mantuiasc,iar ei,mult mai sfinti decat sper eu sa devin,daca-l inving pe Satan,raman alaturi de Stalin,Hitler,Mao Tzedun,Pol Pot etc.Yehwah nu poate fi asa,sa ne spuna intr-un fel si sa faca altfel.
Doamne cred,te rog ajuta-mi necredintei mele,ajuta-ma si ajuta-i pe toti crestinii sinceri!

Sus Sus

#

Dum Feb 12, 2012 5:15 am

Și dacă se va ajunge la 1, sau 2 sau 3 miliarde de oameni care auzind acest mesaj se hotărăsc să se înscrie la această chemare de a face parte din Christos ca membre nu înseamnă că automat ei vor face parte.
Cunoști versetul: mulți chemați puțini aleși.Iată răspunsul.

Mulți s-au consacrat de-a lungul veacurilor căci au auzit chemarea, dar nu înseamnă că toți vor fi aleși.
Dumnezeu cunoaște pe cei ce sunt ai Săi, nimeni altcineva. Nici Studenții Bibliei, nici Martorii lui Iehova nici...
Această chemare rămâne atâta timp cât Dumnezeu hotărăște că acum numărul este complet, Mireasa este gata pentru Mire.
Până atunci cei ce aud și înțeleg acest mesaj se consacră acestei lucrări, își aduc trupul lor uman ca jertfă pe altar să fie consumat definitiv căci înțelegerea acestei chemări înseamnă că cel chemat știe că trebuie să renunțe la natura lui umană, la dreptul de a trăi pe Pământ ca om printre rude, prieteni, amici, etc. și înțelege însemnătatea chemării de a deveni Levit/preot pentru Dumnezeul cel Prea-Înalt. Înțelege că nu se poate juca cu Dumnezeu, că odată acceptată chemarea și consacrarea pe acestă cale îngustă acceptă și riscul de a merge în moartea a doua dacă întoarce spatele lui Dumnezeu după ce El i-a dat Adevărul și l-a conceput la o ființă nouă, spirituală, concepție dată de Spiritul Sfânt al lui Dumnezeu. Conceperea de Spiritul Sfânt duce la naștere pe plan spiritual dar nu neapărat divin.

Nu știu dacă se înțelege diferența. Chemarea este de a face parte din Christos de a moșteni ca și El natura divină dar concepția pe plan spiritual poate fi și mai jos decât divin.
Singurul Dumnezeu Tatăl YHVH este acela care hotărăște cine merită să devină părtaș naturii dumnezeiești cum zicea apostolul Petru, ceilalți deșii concepuți de Spirit pe plan spiritual vor avea o natură spirituală ca și a îngerilor dar nu divină. Spiritul Sfânt face concepția prin Adevăr numai, nimic mai mult, nimic mai puțin.
Deci ca să nu divaghez prea mult, cum vom explica planul de mântuire miliardelor de oameni?
Tot așa cum a explicat și apostolul Pavel și apostolul Petru:

Frați sfinți care aveți parte de chemarea aceasta cerească Evr 3:1 (nu toți au parte)

Dumnezeiasca Lui putere ne-a dăruit tot ce priveşte viaţa şi evlavia, prin cunoaşterea Celui ce ne-a chemat prin slava şi puterea Lui,

4. prin care El ne-a dat făgăduinţele Lui nespus de mari şi scumpe, ca prin ele să vă faceţi părtaşi firii dumnezeieşti, după ce aţi fugit de stricăciunea care este în lume prin pofte.

5. De aceea, daţi-vă şi voi toate silinţele ca să uniţi cu credinţa voastră fapta; cu fapta, cunoştinţa;

6. cu cunoştinţa, înfrânarea; cu înfrânarea, răbdarea; cu răbdarea, evlavia;

7. cu evlavia, dragostea de fraţi; cu dragostea de fraţi, iubirea de oameni.

Exact asta am spune și spunem. Cei care doriți să fiți Preoți (nu doar Leviți) ieșiți din Babilon, lăsați-vă concepuți de Spiritul Sfânt.

Apoc. 17:14 Şi cei chemaţi, aleşi şi credincioşi, care sunt cu El, de asemenea, îi vor birui."

Deci chemarea încă este făcută, și nu încheiată. Odată încheiată se va trece la faza 2: Stabilirea Împărăției pe Pământ, învierea Vrednicilor din vechime și a oamenilor, și are loc altă chemare:
Cei blânzi vor moșteni Pământul (Mat. 5:5)
și:
Mica 6:8. Ţi s-a arătat, omule, ce este bine, şi ce alta cere Domnul de la tine decât să faci dreptate, să iubeşti mila şi să umbli smerit cu Dumnezeul tău?
și:
Ier. 31:34 Niciunul nu va mai învăţa pe aproapele sau pe fratele său zicând: "Cunoaşte pe Domnul!", ci toţi Mă vor cunoaşte, de la cel mai mic până la cel mai mare, zice Domnul; căci le voi ierta nelegiuirea şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatul lor."
și
Evr.8:10.Dar iată legământul pe care-l voi face cu casa lui Israel, după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în mintea lor şi le voi scrie în inimile lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, şi ei vor fi poporul Meu.

11. Şi nu vor mai învăţa fiecare pe vecinul sau pe fratele său, zicând: "Cunoaşte pe Domnul!", căci toţi Mă vor cunoaşte, de la cel mai mic până la cel mai mare dintre ei.

12. Pentru că le voi ierta nelegiuirile şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele şi fărădelegile lor."

13. Prin faptul că zice: "un nou legământ", a mărturisit că cel dintâi este vechi; iar ce este vechi, ce a îmbătrânit, este aproape de pieire.

Cine are urechi de auzit și înțeles să audă și să înțeleagă

Sus Sus

#

Dum Feb 12, 2012 11:41 am

Sigur ca da,li se spune evreilor ca legamantul transmis prin Moise si proroci,fiindca nu a fost respectat,a fost inlocuit de legamantul trimis prin Noul Testament,credinciosilor din toate neamurile,care vor deveni poporul lui Yahweh,in numar nelimitat,intr-o perioada de timp pe care numai Tatal o stie(ce se poate incheia maine sau peste mii si mii de ani),conditia fiind respectarea poruncilor acestui legamant.Cei care cu voie sau fara voie,incalca aceste porunci vor avea parte de inviere"spre osanda".
Deci toti mortii vor da socoteala de faptele lor din timpul vietii celor doua testamente.
"Ap.20.12Şi am văzut pe morţi, mari şi mici, stînd în picioare înaintea scaunului de domnie. Nişte cărţi au fost deschise. Şi a fost deschisă o altă carte, care este cartea vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărţile acelea.
13 Marea a dat înapoi pe morţii cari erau în ea; Moartea şi Locuinţa morţilor au dat înapoi pe morţii cari erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui.
14 Şi Moartea şi Locuinţa morţilor au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
15 Oricine n'a fost găsit scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iazul de foc."
Aceste afirmatii nu pot fi interpretate,fiind prea clare.
Cat ii priveste pe cei insemnati cu numele lui Yahweh si a lui Iisus,ei vor fi din cele 12 triburi ale lui Israel,se spune clar,si vor fi:
"Ap.14.4 Ei nu s'au întinat cu femei, căci sînt verguri şi urmează pe Miel oriunde merge El. Au fost răscumpăraţi dintre oameni, ca cel dintîi rod pentru Dumnezeu şi pentru Miel.
5 Şi în gura lor nu s'a găsit minciună, căci sînt fără vină înaintea scaunului de domnie al lui Dumnezeu."
Cum putem noi sa pretindem c-am fi dintr-unul din cele 12 triburi ale lui Israel,c-am fi neintinati(nici macar cu gandul)cu femei,virgini(din toate punctele de vedere),fara minciuna in gura noastra si fara vreo vina inaintea lui Yahweh;oricine se prezinta pe sine ca fiind astfel este un infatuat(un f.mare pacatos,ce risca invierea spre osanda vesnica).
Multimea de miliarde si miliarde de oameni,care s-au curatat in sangele mielului,si care pot spera la o judecata dreapta si viata vesnica,poate fi formata din credinciosii din toate confesiunile,neamurile si popoarele,care-au crezut si-au urmat poruncile divine.
In Scripturi ni se spune explicit si de mai multe ori,ca ceea ce facem in aceasta viiata va cantari la dreapta judecata,mortii sunt inviati spre viata vesnica sau osanda vesnica,deci cei de ieri ,azi si maine care-au murit,mor sau vor murii.
Nu mi-ati raspuns la intrebarile:
- ce-ati face daca maine,un miliard de oameni v-ar impartasesc crezul,cum i-ati departaja si mangaia zilnic,asigurandu-i ca efortul lor nu este zadarnic,ca nu vor avea aceasi soarta cu idolatri si criminalii?
-cum vor justifica studentii si martorii,peste sute,poate mii de ani,planul de mantuire pe baza caruia-si sustin interpretarea bibliei si se va dovedi c-au gresit si-au dus si pe alti-n greseala?
Pacea si bunatatea lui Yahweh,prin Iisus,sa fie cu toti crestinii sinceri!

Sus Sus

#

Dum Feb 12, 2012 5:40 pm

mirceatalos scrie:
Cum putem noi sa pretindem c-am fi dintr-unul din cele 12 triburi ale lui Israel,c-am fi neintinati(nici macar cu gandul)cu femei,virgini(din toate punctele de vedere),fara minciuna in gura noastra si fara vreo vina inaintea lui Yahweh;oricine se prezinta pe sine ca fiind astfel este un infatuat(un f.mare pacatos,ce risca invierea spre osanda vesnica).
Multimea de miliarde si miliarde de oameni,care s-au curatat in sangele mielului,si care pot spera la o judecata dreapta si viata vesnica,poate fi formata din credinciosii din toate confesiunile,neamurile si popoarele,care-au crezut si-au urmat poruncile divine.

Dacă alegi să interpretezi Biblia, mai ales cartea Apocalipsa, literal, nu o să găseşti niciodată interpretarea corectă. Te sfătuiesc să mai încerci.
Evenimentele arătate de Biblie, evenimente la care nu mai avem nevoie de o privire spirituală ci le vom vedea cu ochii literali în viitorul apropiat, ne va dovedi că nu avem de aşteptat mii de ani, nici zeci, ci doar ani.

Sus Sus

#

Dum Feb 12, 2012 8:43 pm

Va salut,d-le Valeriu,
Nu se pune problema interpretarii literale,se pune problema luarii in serios a creatorului nostru,Yahweh,care-a transmis porunci si promisiuni clare(de rasplata sau osanda),inclusiv privitoare la cei care-i judeca pe altii,previzioneaza evenimente inchipuite,(ducandu-i pe multi in greseala),care nu se intampla.Va asigur ca studiul bibliei il fac repetat,cu diverse persoane cu har,intelepciune si ingaduinta,din diverse confesiuni,chiar si cu "filosofi" relativ neutri.
Prezenta mea pe acest forum are aceeasi motivatie,de a citi argumentele unor oameni echilibrati,care inteleg in felul lor Scripturile,dar accepta si alte argumente,fara sa se supere.
Oricum am convingerea ca cine nu cunoaste aproape perfect(vorbit,scris,creatie )limbile aramaica(in cele trei dialecte),ebraica veche si greaca veche,si nu poate citi textele originale,nu poate emite pretentia de a intelege,teologic Scripturile.
Stiti ca inteleptii musulmani si ierarhii lor,nu accepta traducere Coranului decat spre informare,nu spre analiza teologica,intrucat se pierde esenta,oricat de buna ar fi traducerea.
Mi-ati ramas dator cu o promisiune de anul trecut(cu martorii).
Pacea lui Yahweh,prin Iisus,sa fie cu toti crestinii sinceri!

Sus Sus

#

Lun Feb 13, 2012 2:47 am

Dragă Mircea Talos,
văd că explicațiile acestea nu te satisfac.
Te rog, poți să ne explici detaliat cum înțelegi tu planul pe care îl conține Scriptura?
Din aceste puține rânduri nu prea îmi dau seama, dacă dorești deschide un subiect nou căci aici ne-am depărtat deja de subiect și explică-ne și nouă cum înțelegi tu planul de mântuire.
Dacă expunerea ta este în armonie cu Scriptura, nu contrazice cele 4 mari atribute ale lui Dumnezeu: Puterea, Dreptatea, Mila, Înțelepciunea, dacă îmi prezintă un Dumnezeu mai Bun, mai Înțelept, mai Drept decât ceea ce eu știu și înțeleg în momentul de față, te voi asculta cu plăcere, voi merge după citate și voi cântări foarte bine și dacă în adevăr așa este, voi primi cu bucurie. Iar dacă nu vei aduce ceva mai bun, mai drept, mai armonios etc. voi rămâne la cele știute în momentul de față.
Iată că încă odată lansez invitația de a mi se prezenta ceva mai mult adevăr Scriptural dacă este și îl voi cumpăra cu bucurie căci eu unul asta doresc: să urmez pe Miel oriunde este El.
Ce zici?
Cu pace

Sus Sus

#

Lun Feb 13, 2012 6:20 am

mirceatalos scrie:
Oricum am convingerea ca cine nu cunoaste aproape perfect(vorbit,scris,creatie )limbile aramaica(in cele trei dialecte),ebraica veche si greaca veche,si nu poate citi textele originale,nu poate emite pretentia de a intelege,teologic Scripturile.

Dragă Mircea! Mi-aş dori să cunosc măcar una din aceste limbi şi să am acces la textele originale ale Bibliei. Nu cred că doar aşa se poate înţelege corect "Cuvântul". Dumnezeu, prin Biblie, numeşte "înţelepţii" sau "pricepiţi" o altă categorie de oameni. Vezi Daniel 12:10. Aşa că, vezi pe ce te bizui!!

Sus Sus

#

Lun Feb 13, 2012 5:34 pm

Stimate d-le Constantin,
Mi-e imposibil sa va prezint un astfel de plan,intru-cat eu cred ca poruncile ce trebuiesc respectate de catre cei care spera sa fie mantuiti sunt extrem de clare,la fel cum simple si de neinterpretat sunt afirmatiile privindu-i pe cei care prefera sa ignore sau sfideze, aceste porunci,in aceasta viata:
Ga.5.19 Şi faptele firii pămînteşti sînt cunoscute, şi sînt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrînarea,
20 închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mîniile, neînţelegerile, desbinările, certurile de partide,
21 pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările, şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri, nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,
23 blîndeţa, înfrînarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege.
Nu avem nici un temei sa-i speriem pe oameni ca indiferent daca vor respecta,sau nu, poruncile divine au aceeasi soarta si ca numai noi(cateva mii dintre sfintii celor catorva zeci de mii de biserici) avem parte de nemurire,si asta ffff curand.
Pentru a nu contrazice poruncile lui Yahweh sunt convins ca trebuie sa-i sfatuim pe oameni sa asculte poruncile divine,TOTI ce care cred in mantuire prin Iisus,marturisandu-l si urmandu-i exemplu,vor avea parte de dreapta judecata pe cand ceilalti,pacatosii indaradnici din aceasta lume var avea parte de osanda si nu vor "mosteni Imparatia lui Dumnezeu"
Necazul vine cand vrei sa te alaturi unei biserici;cu cat conosti mai multe cu atat constati ca,beneficiind de "intelepciunea"intemeietorilor sunt in contradictie ce prevederile simple si clare ale Scripturilor.
Sambata,diminica si azi am citit Scripta aramaica si Apologia lui Origen si va spun ca-s mai "in ceata"decat inainte.
Sunt un pic "dezamagit" si ca nu mi-a raspuns punctual d-l Valeriu si nici dvs.
Numai bine!

Sus Sus

#

Lun Feb 13, 2012 7:55 pm

"mirceatalos", scuze că te-am dezamăgit. La aceste întrebări doreşti răspuns?
mirceatalos scrie:
- ce-ati face daca maine,un miliard de oameni v-ar impartasesc crezul,cum i-ati departaja si mangaia zilnic,asigurandu-i ca efortul lor nu este zadarnic,ca nu vor avea aceasi soarta cu idolatri si criminalii?
-cum vor justifica studentii si martorii,peste sute,poate mii de ani,planul de mantuire pe baza caruia-si sustin interpretarea bibliei si se va dovedi c-au gresit si-au dus si pe alti-n greseala?

Eu nu aştept ca în viitorul apropiat să se "trezească" la viaţă un miliard de oameni, adică să priceapă adevărul, dar după cum spune şi Biblia, mă aştept ca 144000 să o facă cât de curând. Dacă aceştia vor pricepe că Hristos este conducătorul lor, pentru mine este o misiune îndeplinită. Hristos prea ştafeta şi îi va conduce. Efortul lor nu va fi zadarnic pentru că Isus aduce răsplata cu El, adică viaţa veşnică.

La a doua întrebare nu-i treaba mea, nu-s nici student nici martor.
IEHOVA să fie cu tine!

Sus Sus

#

Mar Feb 14, 2012 5:46 am

Mircea dragă, eu ți-am dat răspuns dar nu l-ai înțeles. Citatele subliniate este mesajul pe care îl dăm noi tuturor celor interesați. Sunt cuvintele apostolilor.
Mesajul nostru este de a studia, de a vedea dacă mesajul acesta se potrivește cel mai bine cu Scriptura, dacă descrie un plan înțelept, creat de cel mai Înțelept și dacă răspunsul este da, atunci cei interesați să se consacreze, să lase absolut totul și să de-a năvală în a obține acest premiu. Nu știu de unde a venit ideea că îndemnăm la făcut rău. Eu unul n-am găsit nicăeri în nici o scriere, nici n-am auzit în vreo predică, nici n-am văzut așa ceva. Dacă alții interpretează așa, e problema lor. Atâta timp cât ceea ce se afirmă este spre bine, nu se poate spune că de fapt ceea ce se zice este rău (decât dacă este rea-voință)

Cât despre a doua întrebare, ea implică din partea ta că tu cunoști dincolo de orice urmă de îndoială că ceea ce zicem noi este greșit și că ducem și pe alții în greșeală. De unde cunoști acest lucru atât de bine? După părerea mea ar fi trebuit să spui: DACĂ se va dovedi că au greșit și dus pe alții în greșeală, iar nu: și se va dovedi....
Și totuși am răspuns și aici. Am spus că nu îmi va părea rău de nimic, și dacă eu am greșit în înțelegerea mea că nu există trinitate, iad, suflet nemuritor, dacă nu există șansă dată omenirii în Mileniu, atunci nu voi regreta alegerea de acum. Căci măcar acum am pace și liniște sufletească, un sentiment ce nu l-am avut niciodată înainte.
Și dacă totuși m-am înșelat și există iad, atunci voi merge bucuros în el, refuzând să mă închin de frică și groază pretinzând la suprafață că iubesc așa Dumnezeu.
Mie îmi place închinarea din iubire și respect față de cineva care îmi dovedește un caracter nobil, cu mult superior mie din toate punctele de vedere. Îmi face plăcere să mă închin unui astfel de caracter nobil.
Acum am și eu o întrebare referitor la cuvântul: osândă. Ai spus că îți place să studiezi înțelesul cuvintelor în originalul lor. Care este cuvântul original koine aici și ce înțeles are?
Chiar dacă noi personal nu cunoaștem koine, avem puse la dispoziția noastră cele necesare de către cei ce au studiat o viață întreagă acest lucru.
Cu pace

Sus Sus

#

Mar Feb 14, 2012 11:27 am

Cer scuze daca formularea mea,nefericita,a fost inteleasa ca o judecata de condamnare;cel putin o data pe luna particip la o intrunire a martorilor,care se bazeaza pe aceleasi fundamente a planului de mantuire.Daca as crede cum ati inteles ,sigur nu i-as vizita.Cu ei si CTR am clarificat trinitatea,iadul,teama(dragostea) fata de Yahweh si altele.Intrebarea a doua era DACA vor mai trece mii de ani care vor fi argumentele privind planul.....(intrebare si raspuns,scurt...acestea,sau nu au cum trece sute de ani ca...sau...orice raspuns onest)
Privitor la cuvantul tradus prin osanda(de IPS Anania),Cornilescu il traduce pedeapsa,Badalita prin osanda,explicand ca sensul cuvantului KRISIS,literal,este judecata,dar ca in Scripturi se utilizeaza de catre toti traducatorii sensul pedeapsa,osanda,intru-cat despre acesti morti se afirma in mai multe locuri ca vor fi aruncati in iazul de foc sau ca nu vor mosteni Imparatia lui Yahweh(v-am dat un citat zilele trecute)
Ma.25.41.Apoi va zice celor dela stînga Lui: ,Duceţi-vă dela Mine, blestemaţilor, în focul cel vecinic, care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!
42 Căci am fost flămînd, şi nu Mi-aţi dat să mănînc; Mi -a fost sete, şi nu Mi-aţi dat să beau;
43 am fost străin, şi nu M'aţi primit; am fost gol, şi nu M'aţi îmbrăcat; am fost bolnav şi în temniţă, şi n'aţi venit pela Mine.`
44 Atunci Îi vor răspunde şi ei: ,Doamne, cînd Te-am văzut noi flămînd sau fiindu-Ţi sete, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniţă, şi nu Ţi-am slujit?`
45 Şi El, drept răspuns, le va zice: ,Adevărat vă spun că, oridecîteori n'aţi făcut aceste lucruri unuia dintr'aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie nu Mi le-aţi făcut.`
46 Şi aceştia vor merge în PEDEAPSA vecinică, iar cei neprihăniţi vor merge în viaţa vecinică.``
M-as bucura sa-mi raspundeti la intrebari punctual,asa cum o s-o fac eu orice intrebare mi-ati pune,iar daca formularea intrebarii pare ofensatoare sau nedreapta,sa ma corectati,ca eu nu ma supar,dimpotriva.Intrebarile ce le adresez ma framanta si pe mine;dac-as avea claritate in mintea mea n-as mai umbla pe la toate denominatiile,prin toate cartile posibile,chiar si necrestine;eu ii invidiez pe oamenii ce au un crez ferm fara sa-i judec(osandesc).
Daca nu puteti sa raspundeti punctual la anumite intrebari din ratiuni de doctrina si aranjament teocratic,iar va inteleg.
Numai bine si scuze pt formularile neinspirate!

Sus Sus

#

Mie Feb 15, 2012 4:08 am

Nu este nici o problemă Mircea, am fost oarecum nelămurit și mă întrebam și eu de unde așa certitudine. Și eu pot formula unele răspunsuri într-un mod diferit de cum am intenționat căci în mintea mea răspunsul sună extrem de clar dar în mintea interlocutorului meu nu este aceeași viziune pe care o am eu și astfel apare o neînțelegere neintenționată.
Încerc să răspund întrebării încă odată. Deci chiar dacă vor mai trece secole, nu înseamnă că este zadarnic să încerci să faci parte din chemarea aceasta cerească, chemarea de face parte din Christos, de a primi firea Dumnezeiască. Înseamnă că deșii mulți s-au înscris la această chemare, nu au fost acceptați să facă parte din Mireasă nu au primit natura divină dar au primit natura spirituală. Deci de-a lungul a două milenii încă nu s-a completat acest număr hotărât și mai este loc.
În Ioan 3 vedem conversația dintre Domnul și Nicodim care venise să afle mai multe despre ceea ce Domnul predica și învăța. Domnul răspunde cererii sale și îi explică despre chemarea pe care El venise să o facă. Chemarea la o natură nouă, natura spirituală. Domnul spune că o naștere din nou este necesară pentru a intra în acest realm spiritual. Concepția acestei noi ființe este făcută de Spiritul Sfânt. Întocmai cum un bebeluș, un fetus este conceput tot așa și această nouă creație este concepută și hrănită până la nașterea sa pe plan spiritual. De fapt nașterea pe plan spiritual are loc la moartea cărnii de aici. Atunci la moartea sa pământească cel care a fost conceput de Spiritul Sfânt (Duhul Adevărului) trece în Sfânta Sfintelor și ajunge la Tatăl. Asta dacă și-a dus la împlinire până la capăt ceea ce a jurat că va face când s-a consacrat să intre în această preoție Levitică. Cei chemați, aleși și rămași credincioși până la sfârșit spune Apocalipsa. Deci acești potențiali preoți sunt chemați din Curte, pătrund în Sfânta unde are loc concepția făcută de Spiritul Sfânt, ei sunt aleși (puși deoparte) și dacă rămân credincioși până la moarte se vor naște pe plan spiritual și vor fi ca vântul spunea Domnul mai departe în conversația Sa cu Nicodim adică nevăzuți de ochiul uman.
El continuă spunând că această conversație era despre lucrurile cerești.
Deci ca să nu lungesc prea mult, mulți sunt chemați să facă parte din Christos, puțini sunt aleși din ei să aibe parte de așa onoare. Concepția făcută de Spiritul Sfânt însă rămâne și deci acest consacrat se va naște pe plan spiritual. Preoții erau aleși dintre Leviți. Consacrarea și concepția făcută de Adevăr te poate duce pe plan spiritual dar nu neapărat divin. Poți fi Levit dar nu neapărat preot.
Astfel se explică de ce numărul acesta tot nu este completat deșii au trecut 2 milenii și cine știe cât va mai trece. (eu cred că puțin timp până acest număr este complet)
Sper că acum am fost ceva mai clar.

Cât despre cuvântul osândă, tu însuți spui că literal înseamnă judecată, nu? Ei bine eu așa cred că oamenii vor fi înviați pentru judecată. Când? În ziua de judecată a lui Dumnezeu.
Cât durează această zi de judecată? 1000 de ani. Tot atât i-au trebuit lui Adam să moară căci i s-a spus că în ZIUA când vei păcătui vei muri. De care zi a fost vorba? Ziua omului? Nu, căci atunci Adam ar fi trebuit să moară în 24 de ore.

Multă Binecuvântare

Sus Sus

#

Joi Feb 16, 2012 7:39 pm

Stimate d-le Constantin,
Ma bucur ca sunteti ingaduitor cu mine;sa-nteleg ca oamenii simpli,care-si pun credinta-n Iisus si-i respecta poruncile,vor avea parte de alt tratament decat pacatosii indaradnici?daca-i asa nu suntem chiar asa departe in interpretarea partilor clare din Scripturi.
Nelamuririle mele vin din cititul textelor scripturale,in special a Noului Testament,care ne spun clar,fara putinta de interpretare ca poruncile divine,transmise prin Iisus si evanghelisti,au fost preluate prin vorbire de primele congregatii crestine(intr-o singura zi 5000 de oameni au acceptat cainta,botezul si mantuirea prin Hristos)si-au fost tinute si transmise mai departe altora,toti avand promisiunea(confirmata de apostoli si ucenici)si speranta mantuirii.
Peste 100 de ani de la Penticosta,sute de mii de crestini au sorbit cu bucurie evanghelia sperantei si abia cand "carturarii"s-au considerat mai"sfinti" decat fratii lor(desi Iisus spune clar ca sfintenia n-are legatura cu suprafata culturalo-filosofica-stiintifica,ci dimpotriva) si profitand de cumintenia,buna credinta si umilinta lor,au dezvoltat teoria celor doua categorii de mantuiti(filosofie neoplatonica a lui Plotin,Profir si urmasii lor crestinati),ei "sfintii" si ceilalti credinciosi mireni.
Pana in sec.V,Apocalipsa nu era considerata scriere inspirata,abia dupa instituirea clerului atotputernic a fost impusa,sustinandu-se ca ei ar fi "insemnatii"cu semnul Tatalui si Fiului,adoptand titulaturi de Preacucernici,Sfinti,Preasfinti,Inalt Ptreasfinti,Fericiti(ca Tatal,Yahweh),prezentandu-se enoriasilor asemenea apostolilor,viitorii preoti si regi din imparatia tatalui.In acest timp,sute de mii de credinciosi au suferit martiriul,unii intr-un mod mai feroce decat Iisus,tot in numele credintei crestine.
Au urmat sute de mii,poate milioane de"unsi"care-si traiau senini si impacati credinta sincera,fara a la lua speranta mantuirii celorlalti care-si marturisisera credinta in Iisus.Mai formulez doua intrebari si-apoi vom trece,daca vreti,la dezbaterea in continuare a subiectului propus initial(afirmatiile din Ioan care instituie Dumnezeirea LOGOSULUI-deci nemurirea sa,care pentru a face voia Tatalui-Yahweh,se intrupeaza,prin Duhul Sfant,nascandu-se Hristosul).
-cum explicati raspunsul pe care Iisus il da fariseilor privitor la inviere evreilor din vechime "ca ingerii"nici barbati nici femei.
-cum explicati afirmatiile lui Iisus,care vizeaza comportamentul de ieri,de azi,de maine,pana la a doua venire(m-ar bucura mici referiri verset cu verset sau perechi de versete):
Ma.25 32 Toate neamurile vor fi adunate înaintea Lui. El îi va despărţi pe unii de alţii cum desparte păstorul oile de capre;
33 şi va pune oile la dreapta, iar caprele la stînga Lui.
34 Atunci Împăratul va zice celor dela dreapta Lui: ,Veniţi binecuvîntaţii Tatălui Meu de moşteniţi Împărăţia, care v'a fost pregătită dela întemeierea lumii.
35 Căci am fost flămînd, şi Mi-aţi dat de mîncat; Mi -a fost sete, şi Mi-aţi dat de băut; am fost străin, şi M'aţi primit;
36 am fost gol, şi M'aţi îmbrăcat; am fost bolnav, şi aţi venit să Mă vedeţi; am fost în temniţă, şi aţi venit pe la Mine.`
37 Atunci cei neprihăniţi Îi vor răspunde: ,Doamne, cînd Te-am văzut noi flămînd, şi Ţi-am dat să mănînci? Sau fiindu-Ţi sete, şi Ţi-am dat de ai băut?
38 Cînd Te-am văzut noi străin, şi Te-am primit? Sau gol, şi Te-am îmbrăcat?
39 Cînd Te-am văzut noi bolnav sau în temniţă, şi am venit pe la Tine?`
40 Drept răspuns, Împăratul le va zice: ,Adevărat vă spun că, oridecîteori aţi făcut aceste lucruri unuia din aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie mi le-aţi făcut.`
41 Apoi va zice celor dela stînga Lui: ,Duceţi-vă dela Mine, blestemaţilor, în focul cel vecinic, care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!
42 Căci am fost flămînd, şi nu Mi-aţi dat să mănînc; Mi -a fost sete, şi nu Mi-aţi dat să beau;
43 am fost străin, şi nu M'aţi primit; am fost gol, şi nu M'aţi îmbrăcat; am fost bolnav şi în temniţă, şi n'aţi venit pela Mine.`
44 Atunci Îi vor răspunde şi ei: ,Doamne, cînd Te-am văzut noi flămînd sau fiindu-Ţi sete, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniţă, şi nu Ţi-am slujit?`
45 Şi El, drept răspuns, le va zice: ,Adevărat vă spun că, oridecîteori n'aţi făcut aceste lucruri unuia dintr'aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie nu Mi le-aţi făcut.`
46 Şi aceştia vor merge în pedeapsa vecinică, iar cei neprihăniţi vor merge în viaţa vecinică.``
Va urez din inima numai bine,dvs si tuturor crestinilor sinceri!

Sus Sus

#

Vin Feb 17, 2012 4:19 pm

Mircea, Mircea de atâta vreme discutăm și nu ne facem înțeleși? Dacă noi susținem că fiecare suflet va avea parte de șansa de a utiliza de jertfa de la Calvar oare cu cât mai mult cei credincioși? Noi susținem că toți care și-au pus speranța în Christos nu vor fi dezamăgiți ci vor primi ce li s-a promis: viața veșnică. Nu contează denominația, confesiunea din care face parte, ei vor fi răsplătiți pentru mai multa sau mai puțina lor credință, pentru mai multa sau mai puțina lor dedicare prin fapte la credința în Christos. Noi susținem că în Mileniu vor intra toți cei care cred în Christos: ortodocși, catolici, baptiști, mormoni, etc. Ei fiind deja în o oarecare armonie cu Dumnezeu datorită faptului că au crezut și au încercat după puterile lor să țină poruncile de sfințenie, dreptate pentru semeni, curățenie spirituală cerute de Dumnezeu. Singura diferență este că noi credem că ei nu vor merge în cer decât dacă au fost concepuți de Spiritul Sfânt. Asta e tot. Nu credem că ceilalți vor merge în moarte sau în iad fiindcă n-au crezut cum credem noi ci credem că nefiind concepuți la natura spirituală, vor rămâne aici pe Pământ și vor fi exemple pentru cei de lângă ei care n-au crezut, n-au făcut cele cerute de Domnul ci au preferat să râdă de ei. Deci acești creștini vor avea întâietate și funcții de răspundere ca recompensă pentru dedicarea lor de acum. Ei vor merge înainte alergând, spre deosebire de ceilalți care abia vor începe să meargă pe picioare.

Mă gândesc că ar fi bine să deschidem un alt thread căci am monopolizat subiectul deschis de Cătălinu și cred că ar fi bine ca acest subiect să rămână despre Ioan 1:1 iar noi să continuăm discuția pe un alt subiect deschis de noi.

Sus Sus

#

Vin Feb 17, 2012 9:27 pm

De acord,cu ultima propunere,nu cu interpretarea dvs. si-as dori sa reluati raspunsul la ultima intrebare si analiza fiecarui verset,din ultimele citate de mine(daca vreti)
In Ioan 1.1 ni se transmite un mesaj exceptional,care a starnit cele mai multe controverse si dezbinari intre crestini,anume ca Logosul era Dumnezeu(sau Dumnezeu era Logosul-literal),Logosul era Divin,Dumnezeiesc,un Dumnezeu,dupa altii de ieri si de azi,inclusiv dupa cei mai multi episcopi din sec.III si IV,pana la excomunicarea episcopilor ce-i sustineau pe Arie.
Atunci la Sinodul din 325 s-a instituit oficial si doctrina trinitatii,a unei Dumnezeiri unice in trei manifestari,DumnezeuTatal,Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant.N-as fi avut nimic impatriva unitatii Tatalui,Fiului,afirmata in Noul Testament dar sub un alt inteles,daca nu s-ar sustine ca cei trei Dumnezei sunt egali in toate atributele,aceasta fiind "taina" inteleasa numai de "sfinti"si daca Scripturile nu ar spune explicit ca Yahweh e singurul Dumnezeu adevarat,nu admite nici un fel de asemuire(fiind un Dumnezeu GELOS-asa scrie in Vechiul Testament) si daca Iisus nu ar fi afirmat explicit si repetat ca Tatal este capul,Tatal este izvorul,numai Tatal stie anumite lucruri,ca-i va preda Tatalui totul la finalul misiunii sale Mantuitoare si daca Apostolul nu ne-ar fi spus explicit ca avem un singur Dumnezeu atotputernic Tatal(Yahweh) si un singur Domn si Mantuitor,Iisus Hristos.
Pe de alta parte,sigur ca daca LOgosul este Divin,El a fost nascut din Tatal,cu viata in sine,asa cum explicit ne spune insusi Iisus:
Io.5. 6Căci, după cum Tatăl are viaţa în Sine, tot aşa a dat şi Fiului să aibă viaţa în Sine.
Si este vorba de trecut,deci i-a dat Unicului Sau Fiu,nu-i va da,afirmatie clara si care vine in contradictie cu Martorii lui Iehova si cu Studentii in Biblie(fratii lor,desprinsi dupa moarte fondatorului,desprindere cauzata de cearta pt preluarea puterii,dintre cei care afirmau ca sunt"unsi"si "nascuti in spirit"),care considera ca LOgosul era un inger,Arhanghelul Mihai(deci fara viata in sine) desi nu exista nici o sustinere scripturala pentru o astfel de interpretare(de fapt lipsa acestor dovezi biblice m-a oprit din a ma boteza la martori).
M-ar bucura si interventia initiatorului acesul subiect,si a celorlalti frati in Iisus(a nu se intelege ca raspunsul argumentat si detaliat a d-lor Constantin si Bivol ma vor bucura mai putin)
Pacea lui Yahweh,prin Mantuitorul nostru,sa fie cu toti crestinii sinceri!

Sus Sus

#

Sâm Feb 18, 2012 4:12 am

Am deschis un nou thread intitulat: Șansa vieții veșnice acordată tuturor în Mileniu

Sus Sus

#

Joi Feb 23, 2012 12:25 pm

O.K.
Revenind la divinitatea si nemurirea Cuvantului,ce-l Unic-Nascut din Yahweh,prin care toate s-au facut,cel ca s-a-ntrupat,apatimit,a murit si a fost inviat a treia zi,dupa Scripturi,si sade de-a dreapta Tatalui,si iarasi va sa vina,cu marire,sa judece vii si mortii,care va imparatii mii de ani si care la sfarsitul imparatiei Sale va preda totul Tatalui,si pe El Insusi,astfel incat toate sa fie in TOT.
Deci s-a nascut Dumnezeu,cu viata in sine,mai presus de toti ingerii si nu poate fi confundat cu arhanghelul Mihail sau cu oricare alta fiinta spirituala.
Multa pace,de la Yahweh,prin Domnul nostru Iisus!

Sus Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde
 [ 39 mesaje ] 

Ora este UTC