www.adevarprezent.com

Punem acest forum la dispoziţia celor care doresc să cunoască mai mult din Cuvântul Domnului. Pentru a accesa mai multe resurse vă rugăm să mergeţi la www.adevarprezent.com

Autentificare | Înregistrare

Răspunde
 [ 4 mesaje ] 

Mie Mai 30, 2012 8:43 am

ajutati-ma va rog sa armonizezi aceste versete si daca se poate sa fie un raspuns biblic ,adica cu explicatii din biblie. daca nu se gaseste un verset din biblie unde sa fie un raspuns,atunci ,sa fie o explicatie unde sa se poata armoniza aceste versete. Va multumesc.Pacea Domnului sa fie cu noi toti!

Sus Sus

#

Lun Iun 04, 2012 3:57 am

Martorii oculari ai unui eveniment dramatic isi amintesc doar vag despre eveniment. De exemplu daca are loc o crima sau un accident cei care au vazut evenimentul dau declaratii care se bat cap in cap desii au vazut acelasi eveniment. Tocmai de aceea organele de ancheta pun intrebari repetitive martorilor si le cer declaratii scrise peste declaratii scrise caci stiu din experienta ce inseamna sa vezi ceva iesit din comun. Dupa ce confrunta declaratiile si dupa multe interviuri ei incep sa isi faca o idee despre ce s-a intamplat.
In Ioan 12:29 avem un exemplu unde unii au auzit un glas iar altii un tunet.

Sus Sus

#

Lun Iun 04, 2012 8:50 am

Intaleg ca aceste versete, sunt scrise de 2 martori la acel eveniment,adica Ap.Pavel si Luca-cel care a scris cartea Faptele Apostolilor.Ei fiind martori la acel eveniment,adica martori care au auzit si au vazut ceva,dar cu relatari diferite,care la prima vedere pare ca se contrazic.
A-ti incercat prin Cuvantul lui Dumnezeu sa ma ajutati sa intaleg,ca aceste versete se pot armoniza,daca mai luam o relatare din Ioan 12:29.Acuma intaleg ca acel glas,a fost numai pentru Saul,dupa cum in Ioan 12:30 Domnul Isus spune ca acel glas a fost pentru ei si nu poentru El.De aici intaleg ca in Fapt. Apostolilor 9:7,oamenii care erau la acel eveniment au auzit glasul si au vazut lumina-Fapt.Apostolilor 22:9,dar nu au fost afectati cu nimic, (inafara numai ca s-au inspaimantat)
fiindca acel glas nu era pentru ei,ci singurul care a fost afectat de acea lumina a fost Saul.

Va rog sa ma corectati ,acolo unde nu am intales corect. Am incercat cu ajutorul Domnului si cu ajutorul vostru sa intaleg si cred ca m-ati ajutat si ati adus putina lumina in acest caz.

Domnul sa va binecuvinteze !

Sus Sus

#

Mar Iun 05, 2012 6:18 am

Cred ca ai prins foarte bine ideea Sergiu, si noi trebuie sa avem in vedere faptul ca aceste carti s-au scris dupa ani de zile de la eveniment si nu imediat dupa eveniment. Si eu m-am gandit la aceste lucruri si versetul din Ioan 12 m-a ajutat si pe mine sa inteleg ceva mai bine.

Sus Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde
 [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC