www.adevarprezent.com

Punem acest forum la dispoziţia celor care doresc să cunoască mai mult din Cuvântul Domnului. Pentru a accesa mai multe resurse vă rugăm să mergeţi la www.adevarprezent.com

Autentificare | Înregistrare

Răspunde
 [ 6 mesaje ] 

Joi Iul 12, 2012 9:08 pm

este o intrebare care mi-am pus-o in multe randuri,si inca nu am aflat un raspuns.daca o familie de crediciosi nu pot avea copii din diferite cauze de sanatate,si medicii le-ar spune ca singura cale prin care pot avea copii este sa faca fertilizare in vitro,ce ar trebui sa fac acesti oameni?sa ramana fara copii toata viata stiind ca ar putea avea sau sa accepte aceasta metoda?

Sus Sus

#

Vin Iul 13, 2012 10:35 pm

E drept că nu prea sunt documentat, dar din câte ştiu, nu contravine legilor lui IEHOVA. Este un păcat să ucizi nu să dai viaţă.

Sus Sus

#

Dum Iul 15, 2012 3:05 am

Pace si bine ai venit pe forum Danyela.
O intrebare tare dificila. Intrucat pentru a raspunde corect trebuie sa cercetam Scriptura caci oamenii ofera tot felul de raspunsuri dar cel mai bun vine tot de la Dumnezeu. Si totusi in Scriptura nu se specifica nimic clar in legatura cu acest subiect. Fertilizarea in vitro, clonarea, etc. sunt evenimente recente iar Biblia nu ofera explicatii directe la aceste lucruri. Dar ceea ce nu se schimba vis-a-vis de acestea sunt principiile. Principiile lasate in Biblie se aplica in orice imprejurare. Principiile lasate de Domnul Isus sunt principii de ascultare deplina de Dumnezeu, de facere de bine pentru semeni. De multe ori insa suntem incercati un pic mai greu, ni se cere sa gandim si sa actionam in situatii mai delicate. La prima vedere ar fi un raspuns simplu: "Cred ca Dumnezeu doreste ca oamenii sa aibe copii prin fertilizare in vitro"
Dar studiind un pic mai atent am incepe sa observam mai multe aspecte. Fertilizarea in vitro presupune fertilizarea mai multor ovule pentru marirea sanselor. Aceste ovule fertilizate sunt introduse in uterul matern. De acum pot incepe unele probleme. De exemplu aceste ovule fertilizate se pot dubla la numar sau tripla (gemeni, tripleti). Acum doctorul de obicei recomanda "reducerea sarcinii" adica intreruperea dezvoltarii unora din aceste caci ele pot pune in pericol viata mamei. Si astfel urmeaza intrebarea: pe care din ei sa distrugem? Grea intrebare.
Pe urma se ridica problema cu ovulele care raman in eprubeta. Ce facem cu ele?
Eu ma intreb daca nu cumva aceste eforturi omenesti sunt asemanatoare cu efortul lui Avraam si Sara de a aduce la indeplinire promisiunea lui Dumnezeu. Ei in loc sa astepte au vrut prin eforturi omenesti sa duca la implinire. Rezultatul a fost ca Ismael a dat nastere natiunii arabe care azi cauta sa distruga pe Israel.
N-as vrea sa fiu inteles gresit. Eu caut sa arat ca aici sunt 2 aspecte si fiecare aspect trebuie studiat amanuntit. Doctorii de obicei nu mentioneaza reducerea de sarcina iar daca o mentioneaza o prezinta ca pe ceva banal si normal. Dar un copil al lui Dumnezeu trebuie sa isi puna intrebarea serios caci este vorba de terminarea unei vieti incepute deja.
Cu pace

Sus Sus

#

Dum Oct 28, 2012 8:17 pm

pacea DOMNULUI ISUSsa a umple inimile ,si inteleptiunea LUI sa va lumineze mintile ma intreb si va intreb si pe dumneavoastra ce ar alege mama lui SAMSON sau a lui SAMUEL ori parintii lui IOAN botezatorul daca le -am pune aceste doua metode ´``fertilizare in vitro ori rugaciune si post si lacrime se vede ca nu credem prea mult in cuvintul lui nu-l cunoastem si nici puterea rugaciunii sa-mi fie cu iertare daca am fost prea dur

Sus Sus

#

Dum Oct 28, 2012 8:22 pm

cel ce da viata este DUMNEZEU YEHOVA eu va sfatuescc si si chear vaa propun post , rugaciune inaintea celuice da viata YEHOVA.

Sus Sus

#

Mie Dec 19, 2012 12:31 pm

Vârsta: 48

Multumim de raspuns Liviu. Nu stiam de aspectele acestea.

Sus Sus

Site web

YIM

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde
 [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC