www.adevarprezent.com

Punem acest forum la dispoziţia celor care doresc să cunoască mai mult din Cuvântul Domnului. Pentru a accesa mai multe resurse vă rugăm să mergeţi la www.adevarprezent.com

Autentificare | Înregistrare

Răspunde
 [ 6 mesaje ] 

Mar Iul 31, 2012 8:58 am

Vreau tare sa inteleg un lucru,face oare in zilele noastre Domnul minuni? Exista confesiuni unde dupa botez se crede ca oamenii pot sa inceapa a vorbi in alte limbi.Eu personal am avut ocazia sa vad si sa aud o persoana care a fost botezata si dupa aia cand se ruga, treptat incepea sa vorbeasca in alta limba,dar limba absolut necunoscuta, atat pentru mine cat si pentru persoana in cauza.Si sincer sa va spun totul ce am vazut si am auzit mi-a provocat o frica.Puteti sa imi da-ti un raspuns biblic ,daca e cu putinta..?

Sus Sus

#

Joi Aug 02, 2012 6:46 am

Pace si bine ai venit pe acest forum.
Noi credem ca limbile vorbite de apostoli in momentul in care spiritul sfant s-a coborat peste ei erau limbi alte altor popoare si nu limbi necunoscute de nimeni. Vedem clar din Fapte 2 ca acei oameni veniti la Ierusalim sa se inchine faceau parte din alte natiuni si totusi apostolii le vorbeau in limba lor natala iar ei intelegeau ce spuneau ei nu erau sunete neinteligibile ci cuvinte clare pe care ei le intelegeau.
Stim ca se sustine ca acesta este semnul ca cineva are spiritul sfant dar noi credem ca semnul ca cineva are spiritul sfant este descris in Galateni cap. 5. Aceste roade nu pot fi falsificate.

Apostol inseamna imputernicit/trimis in numele cuiva. Pentru a dovedi ca este imputernicit sau trimis el isi prezinta dovada, in cazul apostolilor si insotitorilor lor erau aceste semne si minuni care dovedeau fara echivoc ca erau trimisi/imputerniciti de Dumnezeu.

Fiecare era plin de frica, si prin apostoli se faceau multe minuni si semne. (Fapt.2:43)
Prin mainile apostolilor se faceau multe semne si minuni in norod. Toti stateau impreuna in pridvorul lui Solomon (Fapt.5:12)
Semnele unui apostol le-ati avut printre voi in toata rabdarea, prin semne, puteri si minuni care au fost facute intre voi. (2Cor.12:12)
La inceputul lucrarii de evanghelizare era necesar sa se vada clar ca apostolii nu vorbeau de la ei.
Astazi noi avem traducatori pentru cei ce doresc sa se exprime sau sa inteleaga dintr-o alta limba.
Avem doctori si spitale pentru a ne vindeca.
Cat despre inviere si tinerete fara de batranete va trebui sa asteptam rabdatori pana cand Domnul Isus impreuna cu sfintii Sai vor incepe sa imparateasca si sa aduca pe Pamant imparatia promisa unde nimic rau, nimic vatamator nu se va intampla. Isaia 11:9
Cu pace

Sus Sus

#

Joi Aug 02, 2012 11:44 am

Pace tuturor celor care se bucura de adevar!
Apostolul Pavel in 1 Cor.14:22-spune ca limbile sunt un semn,nu pentru cei credinciosi ci pentru cei necredinciosi.Aici cuvantul "semn" ca si in Mat.24:30 si in alte multe cazuri ,din greaca este "seemion" si are semnificatia de dovada s-au marturie.Intrebare- Ce dovada s-au marturie a fost pentru cei necredinciosi? Raspuns- Cand Apostolii s-au umplut de Duh Sfant la Cincizecime,au inceput sa vorbeasca in alte limbi,dupa cum le dadea Duhul sa vorbeasca - Fapt. Ap.2:4.Atunci in Ierusalim se aflau Iudei,oameni cucernici din toate neamurile care sunt sub cer -Fapt.Ap.2:5,si ei se mirau si se minunau si ziceau unii catre altii " nu sunt ei oare Galileeni"? - Fapt. Ap.2:7. "cum dar ii auzim vorbind fiecaruia din noi in limba noastra in care ne-am nascut"? - Fapt.Ap.2:8.
Acest "Dar" - "vorbirea in diferite limbi" a fost un "semn" s-au o marturie,ca sa poate atrage atentia celor necredinciosi asupra Bisericii si asupra metodelor Ei.
Acest "Dar" si altele dintr-o clasa cumva asemanatoare, a disparut repede din Biserica, dupa ce Biserica si-a castigat o baza si o recunoastere in lume.Toate aceste "Daruri" au fost evident necesare la inaugurarea Bisericii ,la inceputul veacului nou,dar n-au mai fost necesare dupa ce s-a stabilit biserica si dupa ce a fost scisa Biblia.Acestea spune Apostolul sunt suficiente pentru ca omul lui Dumnezeu,sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna - 2Tim. 3:17.
Nu numai atat,dar Spiritul lui Dumnezeu ,Spiritul Sfant ,si-a schimbat slujirea in Biserica: asa ca ,in timp ce "Darurile" de felul celor mentionate in 1 Cor.12:4-11 erau obisnuite in Biserica timpurie,a venit ziua ,dupa cum spune Apostolul ca se va intampla ,cand prorociile se vor sfarsi,limbile vor inceta si inspiratia speciala a cunostintei va disparea - 1 Cor.13:8. Este adevarat,nu toate aceste "Daruri" au trecut s-au au incetat,iar incetarea celor care n-au mai fost continuate nu dovedeste ca Domnul are mai putina putere acum, decat avea atunci.
Dimpotrivă, aceasta arată „felurite manifestări” şi lasă să se înţeleagă că poporul lui Dumnezeu nu mai are nevoie de acele metode mai simple de instruire şi de acele dovezi ale acceptării lor de Domnul. Acum, în loc să li se acorde miraculos acele daruri, acţiunea Spiritului sau puterii lui Dumnezeu pare să fie asupra fiecăruia din poporul Său consacrat — în parte după însuşirile lor naturale şi în parte după zelul lor pentru serviciul Său. Şi astfel găsim că apostolul, în această relaţie contextuală şi în epistolele de mai târziu, îndeamnă Biserica să caute a dezvolta daruri, puteri şi capacităţi spirituale, în şi pentru serviciul Domnului, al poporului Său şi al Adevărului Său.

Aceste daruri dezvoltate individual trebuie să fie apreciate mai mult decât cele date miraculos; şi de aceea apostolul spune: „Şi vă voi arăta o cale nespus mai bună”; „Urmăriţi dragostea şi să doriţi [cultivaţi] cu înflăcărare manifestările duhovniceşti, dar mai ales să prorociţi [expuneţi public]” (1 Cor. 12:31; 14:1).
Darurile credinţei, speranţei şi iubirii despre care apostolul a spus că vor rămâne n-au fost daruri miraculoase, ci produse — au fost „roade”, după cum le numeşte el în altă parte- Gal.5:22,23
Apostolul Pavel in 2 Cor.5:7 spune ca Biserica -corpul lui Hristos, imbla prin credinta si nu prin vedere.
Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite,o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad -Evrei:11:1
Vreau sa mai adaug si sa incurajez persoana care a pus aceasta intrebare ca Dumnezeu face intradevar minuni si ele se vad lamurit,de la facerea lumii,cand te uti cu bagare de seama la ele - Rom.1:20, Cerurile propovaduiesc slava lui Dumnezeu si intinderea lor vesteste lucrarea mainilor lui-Ps.19:1
Har si pace tuturor

Sus Sus

#

Vin Aug 03, 2012 5:28 am

Foarte bine spus.
Astazi noi avem nevoie de credinta mai mult ca oricand. A vedea intr-una semne si minuni nu este credinta. Domnul Isus mustra pe cei ce tot cereau semne.
Noi avem azi Scriptura cu proorocii care nu gresesc: Amos, Ezechiel, Isaia, Mica, Ieremia, Ioan, Marcu, Pavel etc. Pe acesti prooroci imi face placere sa ascult tot timpul si stiu ca ei sunt acreditati de sus.

Sus Sus

#

Lun Aug 11, 2014 8:11 am

Vârsta: 55

bivol_sergiu scrie:
Pace tuturor celor care se bucura de adevar!
Apostolul Pavel in 1 Cor.14:22-spune ca limbile sunt un semn,nu pentru cei credinciosi ci pentru cei necredinciosi.Aici cuvantul "semn" ca si in Mat.24:30 si in alte multe cazuri ,din greaca este "seemion" si are semnificatia de dovada s-au marturie.Intrebare- Ce dovada s-au marturie a fost pentru cei necredinciosi? Raspuns- Cand Apostolii s-au umplut de Duh Sfant la Cincizecime,au inceput sa vorbeasca in alte limbi,dupa cum le dadea Duhul sa vorbeasca - Fapt. Ap.2:4.Atunci in Ierusalim se aflau Iudei,oameni cucernici din toate neamurile care sunt sub cer -Fapt.Ap.2:5,si ei se mirau si se minunau si ziceau unii catre altii " nu sunt ei oare Galileeni"? - Fapt. Ap.2:7. "cum dar ii auzim vorbind fiecaruia din noi in limba noastra in care ne-am nascut"? - Fapt.Ap.2:8.
Acest "Dar" - "vorbirea in diferite limbi" a fost un "semn" s-au o marturie,ca sa poate atrage atentia celor necredinciosi asupra Bisericii si asupra metodelor Ei.
Acest "Dar" si altele dintr-o clasa cumva asemanatoare, a disparut repede din Biserica, dupa ce Biserica si-a castigat o baza si o recunoastere in lume.Toate aceste "Daruri" au fost evident necesare la inaugurarea Bisericii ,la inceputul veacului nou,dar n-au mai fost necesare dupa ce s-a stabilit biserica si dupa ce a fost scisa Biblia.Acestea spune Apostolul sunt suficiente pentru ca omul lui Dumnezeu,sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna - 2Tim. 3:17.
Nu numai atat,dar Spiritul lui Dumnezeu ,Spiritul Sfant ,si-a schimbat slujirea in Biserica: asa ca ,in timp ce "Darurile" de felul celor mentionate in 1 Cor.12:4-11 erau obisnuite in Biserica timpurie,a venit ziua ,dupa cum spune Apostolul ca se va intampla ,cand prorociile se vor sfarsi,limbile vor inceta si inspiratia speciala a cunostintei va disparea - 1 Cor.13:8. Este adevarat,nu toate aceste "Daruri" au trecut s-au au incetat,iar incetarea celor care n-au mai fost continuate nu dovedeste ca Domnul are mai putina putere acum, decat avea atunci.
Dimpotrivă, aceasta arată „felurite manifestări” şi lasă să se înţeleagă că poporul lui Dumnezeu nu mai are nevoie de acele metode mai simple de instruire şi de acele dovezi ale acceptării lor de Domnul. Acum, în loc să li se acorde miraculos acele daruri, acţiunea Spiritului sau puterii lui Dumnezeu pare să fie asupra fiecăruia din poporul Său consacrat — în parte după însuşirile lor naturale şi în parte după zelul lor pentru serviciul Său. Şi astfel găsim că apostolul, în această relaţie contextuală şi în epistolele de mai târziu, îndeamnă Biserica să caute a dezvolta daruri, puteri şi capacităţi spirituale, în şi pentru serviciul Domnului, al poporului Său şi al Adevărului Său.

Aceste daruri dezvoltate individual trebuie să fie apreciate mai mult decât cele date miraculos; şi de aceea apostolul spune: „Şi vă voi arăta o cale nespus mai bună”; „Urmăriţi dragostea şi să doriţi [cultivaţi] cu înflăcărare manifestările duhovniceşti, dar mai ales să prorociţi [expuneţi public]” (1 Cor. 12:31; 14:1).
Darurile credinţei, speranţei şi iubirii despre care apostolul a spus că vor rămâne n-au fost daruri miraculoase, ci produse — au fost „roade”, după cum le numeşte el în altă parte- Gal.5:22,23
Apostolul Pavel in 2 Cor.5:7 spune ca Biserica -corpul lui Hristos, imbla prin credinta si nu prin vedere.
Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite,o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad -Evrei:11:1
Vreau sa mai adaug si sa incurajez persoana care a pus aceasta intrebare ca Dumnezeu face intradevar minuni si ele se vad lamurit,de la facerea lumii,cand te uti cu bagare de seama la ele - Rom.1:20, Cerurile propovaduiesc slava lui Dumnezeu si intinderea lor vesteste lucrarea mainilor lui-Ps.19:1
Har si pace tuturor

Sus Sus

YIM

#

Sâm Aug 16, 2014 3:39 am

Satan poate imita orice lucru: vorbirea în limbi, semne și minuni de vindecare, etc. Dar...roada duhului nu o poate imita, pentru că nu are cum

Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia, (Gal.5:22)

Deci aici se poate vedea dacă cineva a ajuns o copie la indigo a Stăpînului căci aceste lucruri arată cu adevărat că sămînța semănată de Semănător a adus roade. Iar ultima din cele listate de apostol, credincioșia dovedește că unui credincios adevărat îi sunt suficiente cuvintele Stăpînului și nu mai cere nimic în plus.

Sus Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde
 [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC