www.adevarprezent.com

Punem acest forum la dispoziţia celor care doresc să cunoască mai mult din Cuvântul Domnului. Pentru a accesa mai multe resurse vă rugăm să mergeţi la www.adevarprezent.com

Autentificare | Înregistrare

Răspunde
 [ 46 mesaje ] 

Vin Mai 03, 2013 12:12 am

Sigur că da. De vină este Domnul Isus. Cum de n-am realizat mai devreme??? Cel mai convenabil așa este. În felul acesta nu trebuie să ne mai facem griji despre ceea ce facem noi. Am găsit pe cine putem da vina. Oricine numai noi nu. De fapt, Dumnezeu e de vină pentru toate relele care le facem noi. Excelentă găselniță!!!

Sus Sus

#

Mar Mai 07, 2013 12:47 pm

Vârsta: 59

Nu asta doream să se înțeleagă.
Părerea mea că povestea are reperele stabilite încă înainte de a se da drumul la...film!

Sus Sus

#

Mie Mai 08, 2013 2:17 pm

Exact aceeași problemă ca Imsearching. Nu se înțelege diferența dintre pre-știință și viață. Dumnezeu cunoaște sfârșitul dar nu-l manipulează în detrimentul nimănui. Alegerile făcute de fiecare sunt alegeri pur personale nu sunt trasate dinainte ci doar știute dinainte. Dacă Dumnezeu ar alege pentru fiecare ce să facă atunci persoana respectivă nu poate fi acuzată de nimic ci este scuzată din toate punctele de vedere și singur responsabil pentru orice rămâne ar fi Dumnezeu. Dar din ceea ce observ eu, libertatea alegerii este dată fiecărei creații: om, înger, serafim, heruvim, etc.
Satan a ales răzvrătirea, nu i s-a impus. Totastfel și ingerii care l-au urmat și au devenit demoni, l-au urmat de bunăvoie și nesiliți. Din câte observ eu, Dumnezeu și-a făcut datoria și a făcut de cunoscut dinainte efectele alegerii. De exemplu lui Adam i s-a spus dinainte că neascultarea este pedepsită cu moartea. Și lui Satan i s-a spus și este scris în Biblie că a fost informat. După milenii de suferințe produse rasei umane te-ai fi așteptat ca el să realizeze că metodele sale de conducere nu aduc nimic bun ci doar rău și durere. A avut destul timp să vadă rezultatele conducerii sale. Chiar și după Genesa 6 unde îngerii conduși de el s-au materializat în corp uman și au adus progenituri cu mult mai puternice decât omul de rând, au folosit puterea lor doar pentru rău și nimic pentru bine, omorând în dreapta și stânga. Și de atunci încoace conducerea sa s-a dovedit malefică, aducând suferință, moarte și distrugere. Și deșii se observă clar aceste lucruri, el nu se oprește din distrus mergând în continuare din rău în mai rău, crezând că cumva va izbuti. Explicația poate fi numai în faptul că îi place ceea ce face. Pentru un om normal este greu de înțeles cum este posibil să găsești plăcere în a aduce suferință altora, dar vedem cazuri de oameni care găsesc plăcere în a aduce altora suferință. Au existat de-a lungul istoriei, și sunt și în ziua de azi printre noi. Cei ce îl urmează pe Satan fie că este om sau înger sau orice altă creație vor avea aceeași soartă: moartea. Vor fi scoși din existență găsiți nevrednici de a împărți viața cu ceilalți care nu doresc răul. Vor fi extirpați ca și celulele canceroase.
Nici un rău și nici o vătămare nu avea loc în Împărăție. Împărăția este a Împăratului Suprem care a creat-o fie că este vorba de Universul spiritual, fie că este vorba de așternutul picioarelor sale: Pământul nostru. Și el după ce a dovedit că este Singurul în stare să conducă eficient și în mod perfect, își va prelua înapoi dreptul de a conduce.

Sus Sus

#

Mie Mai 08, 2013 5:25 pm

Deci Dumnezeu acum nu conduce? A lăsat la voia întîmplîri? Miram-aș.
Nu intervine deloc în lucrare?

Sus Sus

#

Joi Mai 09, 2013 1:56 am

Dumnezeu conduce în mod limitat. Satan este dumnezeul veacului acestuia (2 Cor. 4:4) Dumnezeu IHVH a lăsat să se vadă efectele conducerii altuia. Vine vremea când se va zice: Destul!

Sus Sus

#

Dum Iul 28, 2013 6:34 pm

Ghergheseni sau gadareni?

Sus Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde
 [ 46 mesaje ] 

Ora este UTC