www.adevarprezent.com

Punem acest forum la dispoziţia celor care doresc să cunoască mai mult din Cuvântul Domnului. Pentru a accesa mai multe resurse vă rugăm să mergeţi la www.adevarprezent.com

Autentificare | Înregistrare

Răspunde
 [ 179 mesaje ] 

Sâm Feb 04, 2012 5:20 pm

Vârsta: 59

Mda...
Fundătură zici. Adică așa am zis eu.
Eu am zis că, între 6x6 și 4x9 există o diferență. Așa și între om și fiară.
Faptul că noi nu știm care cui să le atribuim duce la faptul că nici Dumnezeu nu știe răspunsul. Tu ce zici, îl știe?

Toate cele bune.

Sus Sus

#

Sâm Feb 04, 2012 6:04 pm

Ai zis că nu știm care este bun și care este rău.Dacă nu știm și nu putem afla, este o fundătură, așa văd.
Ce am propus eu spre înțelegere este că fiara reprezintă o guvernare/conducere diabolică. Poate greșesc dar oricum merită investigată ideea.

Sigur că Dumnezeu știe, dacă nu El atunci cine?

Sus Sus

#

Sâm Feb 04, 2012 6:40 pm

liviuconstantin scrie:
Sigur că Dumnezeu știe, dacă nu El atunci cine?

Deci există certitudinea că există răspunsul bun, cu explicața aferentă.
Poi atunci cum aflăm și noi?

Deci Dumnezeu pune întrebarea cu "cine poate să socotească", eu găsesc două căi pentru rezolvare și nu știu care trebuie urmată. Dumnezeu știe care este varianta bună. Cum o aflu eu? Prin rugăciune?
De ce ar creia Dumnezeu o fundătură? Numai de amuzament?
Cam asta-i situația.

Desigur că noi putem specula. Atribuim numărul papei, spunem că el este anticristul și guvernele lumii sînt fiara. Oare am rezolvat problema? Putem dormi liniștiți?

Toate cele bune.

Sus Sus

#

Sâm Feb 04, 2012 7:18 pm

dulgherul scrie:
Desigur că noi putem specula. Atribuim numărul papei, spunem că el este anticristul și guvernele lumii sînt fiara. Oare am rezolvat problema? Putem dormi liniștiți?

Biblia este testamentul lui Dumnezeu lăsat poporului Său. Până la prima venire a lui Isus poporul era Israelul natural, iar după aceea avem un Israel spiritual sau îi mai spunem Biserica. Şi Apocalipsa este o carte care se adresează poporului lui Dumnezeu (vezi Apoc. 1:1). Eu vă întreb: este papalitatea parte a poporului lui Dumnezeu sau a fost vreodată? Aduc ei vre-un mesaj în Numele adevăratului şi viului Dumnezeu IEHOVA? Recunosc ei acest Nume?
Păi nu vedeţi că papalitatea şi guvernele lumii nu-s parte în acel testament şi nu au fost niciodată?

Sus Sus

#

Dum Feb 05, 2012 7:56 am

valeriu scrie:
Păi nu vedeţi că papalitatea şi guvernele lumii nu-s parte în acel testament şi nu au fost niciodată?

Acestea sînt pure speculații. Nu au un suport biblic.
A dat papa vreun edict/poruncă să fie oamenii însemnați cu vreun semn fără care să nu poată vinde/cumpăra?

Cît despre testament, ți-ai pus vreodată întrebarea: De ce Revelația a fost dată DUPĂ pogorîrea Duhului Sfînt?

Te-ai gîndit vreodată la ce a simțit Iisus, după ce a crescut mai mărișor și a învățat buchiseala cititului, cînd a înțeles că este personajul unei cărți scrise dinainte ca El să fie născut?
Aștept răspuns.
Numai bine.

Sus Sus

#

Dum Feb 05, 2012 11:29 am

dulgherul scrie:
Acestea sînt pure speculații. Nu au un suport biblic.

Să mergem la paginile Sfintei Scripturi, să vedem dacă sunt „pure speculaţii” sau nu!
Fapt că anticul popor Israel era alesul popor al Domnului nu cred că este o noutate, totuşi notez câteva dovezi: Levitic 26:12; 1Împăraţi 6:13; Ps. 81:11; Isaia 47:6 etc.

Apostolul Pavel (cred că nu a speculat) ne arată că adevăratul „Iudeu” nu este cel tăiat împrejur în carnea prepuţului ci în inimă: Romani 2:25 – 29.
Tot apostolul Pavel îi numeşte pe Romani „poporul Meu” (Romani 9:24 – 29), adică al Domnului, apoi pe Corinteni (2Corinteni 6:14 – 18).
Tu mă întrebi: „A dat papa vreun edict/poruncă să fie oamenii însemnați cu vreun semn fără care să nu poată vinde/cumpăra?”
Eu cred că papei, în mod direct, nu i se aplică nici un verset din Apocalipsa. Cum am spus, nu-i parte în „testament”!

Nu numai Revelaţia a fost dată după pogorârea Duhului Sfânt, ci toată partea Bibliei de la Faptele Apostolilor până la Apocalipsa. De fapt Isus le-a spus ucenicilor despre trimiterea „Mâmgâietorului”, totuşi i-a anunţat prin Apocalipsa că unele adevăruri vor rămâne pecetluite (Apoc.5:1) până la un timp bine stabilit. Apostolii, ca şi proorocii care au luat parte la scrierea acestora, au murit rând pe rând şi nu au înţeles rostul pecetluirii lor (Dan. 12:9, 13), însă noi, astăzi, avem privilegiul de a le primi aceste lucruri din mâna lui Hristos, fără peceţi (Apoc. 10:2).

Despre naşterea lui Isus, eu aş spune că a fost mai degrabă un transfer dintr-un corp spiritual într-unul uman. Deci Isus ştia dinainte ce conţineau Scripturile şi tot ce avea de făcut. Nu cred că Tatăl IEHOVA, i-ar fi ascuns ceva îndată ce El (Isus) era alesul pentru misiunea răscumpărări încă cu 4000 de ani înainte de a veni pe pământ prin Maria.

Sănătate şi mult bine!!

Sus Sus

#

Dum Feb 05, 2012 11:53 am

Nu am spus nicăieri că Israelul nu a fost popor ales.
Ce am menționat a fost doar ce le-a spus Iisus, că împărăția va fi dată altui neam.

Dacă în testament nu este menționat papa, de unde speculațiile că ar fi anticrist?

După cum se poate constata, Pavel avea și ideile lui proprii. Ba chiar menționa uneori că ce zice este de la el. În falul acesta Pavel, cu de la sine putere, anulează un Legămînt VEȘNIC dintre om și Dumnezeu. Sau nu ești de acord că legămîntul era veșnic?

Dacă Iisus știa dinainte de a se naște Scripturile rezultă că totul nu-i decît un teatru ieftin, sună a PREDESTINARE, cu care tu nu cred că ești de acord.

Numai bine.

Sus Sus

#

Dum Feb 05, 2012 3:42 pm

Iată câte idei s-au dezbătut deja și noi nici măcar nu am zgâriat suprafața.
Ideile mele despre cele discutate sunt următoarele:
Domnul Isus Christos a fost o ființă spirituală creată de Tatăl Yahveh sau Iehova dar nu avea atributele Tatălui. Adică El nu era nemuritor și atotștiutor. El însuși declară că nu cunoștea unele detalii despre timpul hotărât fiecărei etape ale desfășurării planului lui Dumnezeu, și tot El declară că trăiește prin Tatăl.
Domnul Isus cunoștea însă planul de reabilitare a rasei umane în mare. El este acela care a afirmat că este scris despre El în sulul cărții, că El exista dinainte de Avraam. El știa că trebuia să lase lumea spirituală în care trăia alături de Tatăl și să se nască ca ființă umană, să trăiască viața unui om pe Pământ. Asta pentru că prețul echivalent pentru o viață umană perfectă (Adam) este tot o viață umană perfectă (Isus). Trăind fără păcat EL a dovedit astfel că Legea poate fi ținută de un om perfect, așa cum a fost intenționat, pe când restul rasei umane nu o poate ține căci sunt născuți imperfecți.(fapt dovedit și de moartea tuturor vrednicilor din vechime care deșii s-au străduit să țină Legea ca să obțină viața veșnică, n-au reușit) Deci singura noastră șansă a fost El, singurul om perfect fără păcat, singura jertfă acceptabilă în ochii Dumnezeului Său și al nostru, și al întregului Univers. A venit, s-a născut ca oricare prunc, a crescut, și și-a îndeplinit misiunea încredințată: ținerea Legii fără greșeală, depunerea vieții Sale ca preț echivalent pentru viața pierdută de Adam. Fiindcă a ascultat astfel până la moarte, și a adus înapoi la viață pe cei pierduți, Tatăl l-a înălțat în glorie acordându-i natura divină nemuritoare, la investit oficial peste orice ființă vie din Universul spiritual și material. Domnul Isus nu a uitat de unde venise, El știa că este Fiul Tatălui și știa și gloria ce o avea înainte de a se naște ca ființă umană.
Despre papalitate și semn.
Toată lumea se așteaptă ca acest semn să fie un semn literal în carne uitând că această carte este mai mult simbolică decât literală. Aici iar avem o împărțire în două: unii cred că va fi un microchip implantat sub piele care va determina cine are drept să cumpere zarzavaturi și cine nu. Alții cred că este un lucru simbolic, ascuns ca înțeles, nu fățiș. Papa a pus pecetea acestui semn prin minciunile pe care le-a propagat, minciuni care au determinat gândirea (frunte) și faptele (mână) tuturor celor ce îi cred aceste minciuni.

Sus Sus

#

Dum Feb 05, 2012 5:15 pm

Iisus a fost născut ca orice copil normal. La 8 zile, cînd a fost tăiat împrejur, nu putea lua nici o decizie. Se crede că buchiseala cititului a învățat-o de la mama sa. La fel a învățat meseria de tîmplar/dulgher de la Iosif. Faptul că nu știm nimic despre el de la 12 la 30 de ani mă duce la gîndul că, în cei 18 ani pierduți, și-a ocupat timpul atît cu munca, pentru existență, cît și pentru studiu unor scrieri. Nu cred că studiul său la sa rezumat doar la Scripturi. Pitagora sau Euclid au existat înainte Lui, de ex. Deci avea de unde învăța. Nu cred că Iisus știa de la naștere constanta PI, așa cum nu cred că știa confecționa o roată de plug fără calcule. Imaginează-ți că dacă ar fi știut la 12 ani, cînd El zicea despre Templu că este casa Tatălui, va fi răstignit înebunea așteptînd. Iisus era om în carne și oase și suferea ca orice muritor. Nu cred că cineva se poate lăuda că a pătruns în gîndurile Lui și în modul lui de gîndire. Ce avem relatat despre el în Biblie este foarte puțin pentru ai înțelege gîndurile și suferințele. Nu mă refer la suferințele fizice trăite ci la cele psihice și sufletești. Să fii nascut ca Fiu a Lui Dumnezeu și să găsești într-o carte ce ai de făcut este ceva fenomenal care te pune pe gînduri.

Cît despre papă nu știu să fi pus cuiva vreun semn spiritual care să-l încurce la intrarea în market. Dar cardul de acces și cartea de identitate ți-o cere. Ulterior o să ceară și cipul, fii liniștit Liviu.

Toate cele bune.

Sus Sus

#

Dum Feb 05, 2012 8:25 pm

Să înțeleg că tu nu crezi că El a știut despre pre-existența Sa? Despre misiunea Sa? Nu știa de unde a venit? Este adevărat că a crescut ca un copil normal și poate chiar a lucrat și ajutat pe tatăl său în atelier, dar pentru mine este clar că El știa clar despre pre-existența sa și despre misiunea Sa. Asta din spusele Sale.

Cât despre chip carduri etc. rămâne să vedem. Nu vreau să zic că ești greșit ci doar că mie mi se pare improbabil. Mai ales că ideea asta a fost născocită de Iezuiți pentru a distrage atenția de pe papă.

Sus Sus

#

Dum Feb 05, 2012 8:55 pm

dulgherul scrie:

Dacă Iisus știa dinainte de a se naște Scripturile rezultă că totul nu-i decît un teatru ieftin, sună a PREDESTINARE, cu care tu nu cred că ești de acord.

Nu este vorba de predestinare. Omul a fost creat liber, cu voinţă, acţiune şi gândire liberă. Doar după ce Adam şi Eva au păcătuit, Dumnezeu a făcut un plan de restabilire. Isus a urmat acel plan întocmai ca şi un constructor care lucrează după un proiect. Deci nu-i predestinare ci respect şi ascultare.

Nu am înţeles despre ce legământ vorbeşti. Citează dovezi, te rog.

Sus Sus

#

Lun Feb 06, 2012 6:00 am

liviuconstantin scrie:
Să înțeleg că tu nu crezi că El a știut despre pre-existența Sa? Despre misiunea Sa? Nu știa de unde a venit? Este adevărat că a crescut ca un copil normal și poate chiar a lucrat și ajutat pe tatăl său în atelier, dar pentru mine este clar că El știa clar despre pre-existența sa și despre misiunea Sa. Asta din spusele Sale.

Cât despre chip carduri etc. rămâne să vedem. Nu vreau să zic că ești greșit ci doar că mie mi se pare improbabil. Mai ales că ideea asta a fost născocită de Iezuiți pentru a distrage atenția de pe papă.

A știut despre preexistența Lui după ce a mai crescut și ănvățat și asta prin deducție, la început. De ex. știm că nimeni nu poate construi o casă Lui Dumnezeu și la 12 ani Domnul Iisus numea Templul casa Tatălui. Ulterior a revenit și a zis că închinarea la Dumnezeu nu va fi în Templu sau pe munte, etc., ci în Duh și Adevăr. Cred că ai înțeles nuanța.

Cît despre numărul 666, atribuit papei sînt de acord. Repet. Și eu consider pe papă un pericol mondial. Uită ce am găsit:

http://www.wall-street.ro/articol/Inter ... diala.html

Deci papa știe că lumea nu poate fi subjugată total numai prin procedee economice. Foamea trece prin stomac totuși. De la bancă la cip nu-i cale lungă.
Problema este că numărul 666 are două proveniențe. Este dual.
Care îl atribuim papei, pe 6x6 sau pe 4x9?

Toate cele bune.

Sus Sus

#

Lun Feb 06, 2012 6:05 am

valeriu scrie:
dulgherul scrie:

Nu este vorba de predestinare. Omul a fost creat liber, cu voinţă, acţiune şi gândire liberă. Doar după ce Adam şi Eva au păcătuit, Dumnezeu a făcut un plan de restabilire. Isus a urmat acel plan întocmai ca şi un constructor care lucrează după un proiect. Deci nu-i predestinare ci respect şi ascultare.

Nu am înţeles despre ce legământ vorbeşti. Citează dovezi, te rog.

Să cred că Dumnezeu nu este a toate știutor? Deci numai după ce a păcătuit Adam și-a făcut planuri?
Era vorba de legămîntul VEȘNIC al tăieri împrejur!

Geneza 17
7. Voi pune legământul Meu între Mine şi tine şi sămânţa ta după tine din neam în neam; acesta va fi un legământ veşnic, în puterea căruia, Eu voi fi Dumnezeul tău şi al seminţei tale după tine.

Numai bine.

Sus Sus

#

Lun Feb 06, 2012 10:06 am

Nu am spus că Dumnezeu nu este atotştiutor. Dumnezeu a lucrat logic, logică transmisă şi nouă. Ţie nu-ţi place să judeci logic? Pune cineva petic pe un sac înainte să se rupă?

Despre cuvântul „veşnic” ar fi multe de spus. Câteodată veşnicia depinde de ascultare, iar câteodată de voinţa Domnului IEHOVA, dar şi în acest caz Dumnezeu lucrează logic. Dau două exemple fireşti: În unele zone, în loc de magazin „non- stop” se spune „veşnic deschis”. De fapt are acelaşi înţeles, dar magazinul este veşnic deschis până intervine un inventar sau o spargere sau un incendiu, etc. şi magazinul se închide temporar sau definitiv. Un alt exemplu: eu pot să-mi sponsorizez fiul cu bani de buzunar încontinuu, iar la un moment dat pot să mă opresc fără să fiu obligat să dau cuiva explicaţii. În Biblie, cuvântul „veşnic” potriveşte foarte bine cu o perioadă de timp nedeterminată. Aceasta ne ajută să facem diferenţa între ce este viaţa veşnică şi ce este nemurirea.

Sus Sus

#

Lun Feb 06, 2012 12:53 pm

Eu cred că deșii Domnul Isus s-a născut pe Pământ ca om, a crescut, și a devenit matur El totuși știa cine este, de unde vine și unde merge (Ioan 8). El avea o relație de părtășie cu Tatăl ca nimeni altul.

Diferența dintre viață veșnică și nemurire este următoarea.
Viața veșnică este garantată celor care ascultă de Cel ce o dă, de Dumnezeu. Viața veșnică merge în infinitatea timpului atât timp cât există ascultare. Omenirea va avea viață veșnică după trecerea probei din Mileniu.
Nemurirea înseamnă neputința de a muri și aceasta a avut-o doar Tatăl, iar după înviere și Fiul. El a devenit un izvor dătător de viață după învierea Sa. Nimeni altcineva în acest Univers nu o are, nici îngerii, nici serafimii, nici heruvimii etc. Mireasa lui Christos va primi și ea această natură divină întocmai cum a primit-o Domnul Isus. De aceea este această diferență dintre chemarea de acum și cea din Mileniu. Chemarea de acum este pentru primirea naturii divine, pe când în Mileniu este doar pentru viață veșnică. Apostolul Petru la aceasta îndemna: (2 Petru 1:4)

Excelent articol Dulgheru, asta dovedește dorința papei de a monopoliza puterea. Deșii papa crede că prin asta va face un bine totuși este bine știut că nici un om oricât de bun ar fi el, nu face numai bine. Orice monopol, orice dictatură omenească aduce mult rău, s-a văzut din istorie.

Sus Sus

#

Lun Feb 06, 2012 1:18 pm

liviuconstantin scrie:
Eu cred că deșii Domnul Isus s-a născut pe Pământ ca om, a crescut, și a devenit matur El totuși știa cine este, de unde vine și unde merge (Ioan 8). El avea o relație de părtășie cu Tatăl ca nimeni altul.

Diferența dintre viață veșnică și nemurire este următoarea.
Viața veșnică este garantată celor care ascultă de Cel

Dragă Liviu,
Eu nu zic că Iisus nu știa cine este, de unde vine și unde se duce. Eu zic că a dobîndit acestă știință în timp ce creștea și se maturiza. Să nu-mi spui că le 3-4 ani Iisus le știa pe toate.
Cît despre veșnicie eu consider perioada ca echivalentul unei eternități. @ și Valeriu.

Cît despre papă tot nu știm ce îi atribuim dintre 6x6 și 4x9!!! :roll:

Toate cele bune.

Sus Sus

#

Lun Feb 06, 2012 4:37 pm

terah scrie:
:)
ionbivol scrie:
Vicarivs Filii Dei

V—5
I—1
C—100
A—0
R—0
I—1
V—5
S—0
——
F—0
I—1
L—50
I—1
I—1
--
D —500
E—0
I—1

Total 666

Se pare că în această prezentare să se fi strecurat o greșală. Poate voit forțată.

Dacă citim pe orizontală VICARIVS celor două caractere IV, din titlu acordat, li-se poate atribui cifra 4 și nu mai iese calculul!
Este doar o părere.

Sus Sus

#

Lun Feb 06, 2012 6:38 pm

Dacă aşa stau lucrurile, în loc de VICARIUS FILII DEI, ar trebui să se citească VICIV ILII DI, pentru că A, R, S, F, E nu însamnă nimica. Ori or fi toate cifre ori toate litere.

Sus Sus

#

Mar Feb 07, 2012 5:25 am

Și eu cred că Domnul Isus la 3 ani sau 4 ani nu cunoștea despre misiunea Sa. Aceasta a venit în timp, gradual.
Vicarius Filii Dei a fost descoperit prima dată într-un document devenit faimos ulterior pentru faptul că de fapt s-a dovedit a fi un fals. Este vorba de Donația Împăratului Constantin (nu există relație) pentru pontificatul papal. Deșii nu aceste cuvinte au dat de gol documentul ele au fost consemnate și nimeni nu a obiectat la folosirea lor în scrisoare tocmai pentru că ele erau legitime, erau folosite ca titlu pentru papă. Mai târziu, când tot analizând textul s-a observat conecția cu 666, papalitatea a spus că documentul fiind un fals tot așa era și titlul. Azi, pentru a evita aceste cuvinte se folosește termenul Vicarius Christi și se spune că și alte nume sau titluri pot fi adunate să de-a 666. Este adevărat dar nici un alt nume sau titlu chiar dacă adunate dau 666 nu au făcut ceea ce a făcut papalitatea din adevărata credință. Faptele ei sunt ceea ce dau putere acestei asocieri.

Sus Sus

#

Mie Feb 08, 2012 6:54 am

valeriu scrie:
Dacă aşa stau lucrurile, în loc de VICARIUS FILII DEI, ar trebui să se citească VICIV ILII DI, pentru că A, R, S, F, E nu însamnă nimica. Ori or fi toate cifre ori toate litere.

Poi tocmai că lucrurile nu stau chiar așa. Am dat în topic un tabel cu corespondentul cifrelor atribuit caracterelor alfabetului. Mergînd pe această ideie am avea:
V=4, I=9, C=3, A=1, R=9, I=9, V=4, S=1
F=6, I=9, L=3, I=9, I=9
D=4, E=5, I=9
Adunate cifrele suma lor este de 94!!!!! Unde 9x4=36!

Pentru înțelegerea combinări scrisului cu cifrele matematice, recomand această carte:

http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-cart ... aconu.html

Autorul pretinde că sînt înscrisuri cu caracter biblic într-o anumită ordine matematică, cioplite în piatră înainte de a se alcătui Biblia cu cărțile ei. Deci scrisuri cam după 106 de cioplitori daci care ascund lucruri interesante, înainte de a se alcătui asta:

http://scrierile.wordpress.com/2008/09/ ... ul-biblic/

Sus Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde
 [ 179 mesaje ] 

Ora este UTC