www.adevarprezent.com

Punem acest forum la dispoziţia celor care doresc să cunoască mai mult din Cuvântul Domnului. Pentru a accesa mai multe resurse vă rugăm să mergeţi la www.adevarprezent.com

Autentificare | Înregistrare

Răspunde
 [ 38 mesaje ] 

Joi Apr 14, 2011 7:27 pm

Acum spuneti-mi , sunteti deacord ca: 7 pastori sunt cei 7 enumerati de mine mai inainte ? (Pavel , Ioan ...)

Pacea Domnului !

Sus Sus

#

Mie Sep 21, 2011 7:05 am

Salut pe toti cei ce cauta adevarul ! Domnul să vă binecuvînteze !
Am lipsit 4 luni , și mă bucur că am revenit din nou pe site-u !
La întrebarea mea cine sunt cele 8 căpetenii am citit cele scrise mai sus și anume că - cei 7 păstori sunt respectiv {echivalent} și cele 8 căpetenii .
Dar cum poate fi ? echivalent cred eu , ca de exemplu; 1-primul păstor este și prima căpetenie, al 2-ea păstor este și a 2-ua căpetenie... ș. a.m. d. pînă la a 7-ea .
Al 7 păstor este și a 7 căpetenie . Dar cum poate să fie al 7 păstor - și a 7 căpetenie + și a 8-a căpetenie {dublu căpetenie}? sau ceva nu înteleg drept :?
A doua întrebare ; dar a 8-a căpetenie de ce nu este și păstor ?

pacea Domnului să fie cu voi !

Sus Sus

#

Mie Sep 21, 2011 6:42 pm

Vârsta: 59

vladimir ch-2044 scrie:
Salut pe toti cei ce cauta adevarul ! Domnul să vă binecuvînteze !
Am lipsit 4 luni , și mă bucur că am revenit din nou pe site-u !
La întrebarea mea cine sunt cele 8 căpetenii am citit cele scrise mai sus și anume că - cei 7 păstori sunt respectiv {echivalent} și cele 8 căpetenii .
Dar cum poate fi ? echivalent cred eu , ca de exemplu; 1-primul păstor este și prima căpetenie, al 2-ea păstor este și a 2-ua căpetenie... ș. a.m. d. pînă la a 7-ea .
Al 7 păstor este și a 7 căpetenie . Dar cum poate să fie al 7 păstor - și a 7 căpetenie + și a 8-a căpetenie {dublu căpetenie}? sau ceva nu înteleg drept :?
A doua întrebare ; dar a 8-a căpetenie de ce nu este și păstor ?

pacea Domnului să fie cu voi !

Vladimir,
Bine ai revenit.
Nu-i vina mea că nu ai înțeles. Eu am prezentat ce mi-au scris cei pe care i-am întrebat. Nici eu nu am înțeles chestia cu...echivalența.
Toate cele bune.

Sus Sus

#

Joi Sep 22, 2011 6:41 pm

dulgherul scrie ;
Nu-i vina mea că nu ai înțeles. Eu am prezentat ce mi-au scris cei pe care i-am întrebat. Nici eu nu am înțeles chestia cu...echivalența.
Toate cele bune.

nu e vina nimănui, nici nu am avut de gînd să ivinuesc pe cineva , pur și simplu nu e clar și împare că nici nam să primesc răspuns la întrebarea dată .
M-c de atît .
Domnul să vă binecuvînteze !

Sus Sus

#

Joi Sep 22, 2011 9:30 pm

Tot ce au scris proorocii Domnului în vechime se întâmplă cu poporul Domnului din zilele noastre. Cel ce-l robeşte pe acest popor, aici este numit "Asirian", proorocul Ioel (1:4,6) aseamănă aupritorul cu lăcuste, Daniel cu fiare, etc. Ce este clar şi sigur, este că acel popor, poporul Domnului din zilele noastre trebuia să fie o vreme biruit de fiare, lăcuste, asirian Babilon... şi chiar s-a întâmplat asta. Cum? A fost biruit şi stăpânit de o învăţătură falsă, care provoacă o încurcătură în înţelegerea adevărului şi aplicarea profeţiilor Bibliei. Babilon înseamnă încurcătură.
Acum că sunt 7 păstori sau 8 căpetenii, asta nu mai este atât de principal. Eliberarea poporului vine din partea celui născut de cea care are să nască (versetul 3). În Apocalipsa capitolul 12, cea care naşte, naşte doar un copil.Acesta aduce eliberarea. Acest copil NU este Isus. (Aceasta găsim după o analiză atentă a întregului capitol). Fapt că sunt arătaţi 7 păstări şi încă 8 căpetenii, este clar că sunt suficienţi să lupte împotriva fiarei cu 7 capete, chiar şi cu al optulea împărat (Apoc. 17:11).
Curând vom avea din nou un popor liber! Slăvit să fie IEHOVA!

Sus Sus

#

Vin Sep 23, 2011 12:28 am

Pace!
Și eu sunt de acord că cel reprezentat în apocalipsa 12 nu este Domnul Isus.
Dar totuși eu cred că poporul Domnului este liber acum. adevărul l-a făcut liber. Sau ai în minte alt popor?

Sus Sus

#

Vin Sep 23, 2011 5:33 pm

liviuconstantin scrie:
Pace!
Și eu sunt de acord că cel reprezentat în apocalipsa 12 nu este Domnul Isus.
Dar totuși eu cred că poporul Domnului este liber acum. adevărul l-a făcut liber. Sau ai în minte alt popor?

Tot la poporul Domnului mă refer şi eu. Este liber, dar nu în întregime, doar parţial. Liber, având libertatea cu care adevărul te face liber, liber de păcat, de teamă, de religie şi de domnia demonilor. Încă sunt mulţi nevinovaţi care sunt încă prinşi în capcană (Ieremia 2:34), adică mai cred minciunile celor mari în loc să creadă ce spune Scriptura, dar vine eliberarea. Tot mai mulţi oameni încep să înţeleagă adevărul corect al Bibliei, adevăr care până nu demult era "pecetluit" chiar de Dumnezeu, iar motivul pecetluirii este arătat de proorocul Isaia astfel:  „Rămâneţi încremeniţi şi uimiţi! Închideţi ochii şi fiţi orbi!” „Ei Sunt beţi; dar nu de vin; se clatină, dar nu din pricina băuturilor tari.  Ci pentru că Domnul a turnat peste voi un duh de adormire; v-a închis ochii, proorocilor, şi v-a acoperit capetele, văzătorilor. De aceea toată descoperirea dumnezeiască a ajuns pentru voi ca vorbele unei cărţi pecetluite. Dacă o dai cuiva care ştie să citească, şi-i zici „Ia citeşte!” El răspunde: „Nu pot, căci este pecetluită!”  Sau dacă dai cartea unuia care nu ştie să citească şi-i zici: „Ia citeşte!” El răspunde: „Nu ştiu să citesc.”  Domnul zice: „Când se apropie de Mine poporul acesta, Mă cinsteşte cu gura şi cu buzele, dar inima lui este departe de Mine, şi frica pe care o are de Mine, nu este decât o învăţătură de datină omenească. Isaia 29:9 - 13.

Sus Sus

#

Sâm Sep 24, 2011 8:06 am

valeriu ;
ce are Asirianul cu asupritorul din Ioel ?, tu știi cîți asupritori au fost și există ? De ce taman asupritorul din Ioel este Asirianul din Mica?

liviuconstantin drept a remarcat , că poporul Domnului este liber ''Cunoaște adevărul și adevărul te va face liber'' , dar cei care '' adică mai cred minciunile celor mari în loc să creadă ce spune Scriptura''nu sunt poporul Domnului . Iar in Ieremia 2;34 e vorba de poporul evreesc !

Iată aici mai jos este vorba de poporul Domnului;
Ieremia 51:45
Ieşiţi din mijlocul lui, poporul Meu, şi fiecare să-şi scape viaţa, scăpînd de mîni aprinsă a Domnului!

Apocalipsa 18:4
Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: ,,Ieşiţi din mijlocul ei, poporul Meu, ca să nu fiţi părtaşi la păcatele ei, şi să nu fiţi loviţi cu urgiile ei!''
Așa v-or păți cei care cred în minciunile celor mari în loc să creadă ce spune Scriptura!

Bine , n-am să mă depărtez de temă.
Despre Asirian am înțeles de la forumiști, că reprezintă pe toți cei care se vor răscula împotriva lui Israel , și pare să fie adevărat.
Iar despre 7 păstori și 8 căpetenii eu cred că au totuși o însemnătate principală , însă nu e clar cine sunt ei .

Domnul să vă binecuvînteze !

Sus Sus

#

Sâm Sep 24, 2011 12:37 pm

Vârsta: 59

Uni zic că Asirianul ar fi tocmai omul de la Isaia 28:2.
Cică Dumnezeu a pedepsit cu el regatul de nord și omul sa încăpățînat să devasteze și la sud. Dumnezeu sa supărat și la pedepsit!!
Aste e.
Numai bine.

Sus Sus

#

Sâm Sep 24, 2011 9:54 pm

Acest om din Isaia este arătat ca un personaj pozitiv, căci doboară la pământ cununa îngâmfată a beţivilor lui Efraim, iar Asirianul este un personaj negativ, deci nu poate fi acelaşi.
vladimir! Trebuie să te contrazic! Vezi Ieremia 2:13, 32. Ieremia 2:34 se referă chiar la poporul Domnului. Desigur, anticul Israel simbolizează poporul Domnului de azi. De ce crezi că i se spune poporului în Apocalipsa 18: "Ieşiţi din Babilon", în timp ce poporul era rob imperiului Roman?

Sus Sus

#

Mie Noi 09, 2011 11:25 pm

S-a afirmat mai sus ca personajul din apocalipsa 12, pruncul care se naste nu reprezinta pe Domnul Isus. Am afirmat ca si eu cred la fel dar sunt curios daca noi cadem de acord ca reprezinta acelasi personaj. Deci pe cine reprezinta acel copil de parte barbateasca din apocalipsa 12?

Sus Sus

#

Joi Noi 10, 2011 6:06 pm

liviuconstantin scrie:
Deci pe cine reprezinta acel copil de parte barbateasca din apocalipsa 12?

Dacă ştim cine este "femeia" care-l naşte vom şti şi cine este copilul. Deci, cine este "femeia"?

Sus Sus

#

Vin Noi 11, 2011 5:13 am

Poi stim ca pretendentii la Mireasa Mirelui ceresc sunt logoditi cu acest Barbat. Sa fie Biserica acea femeie?

Sus Sus

#

Vin Noi 11, 2011 5:16 pm

liviuconstantin scrie:
Poi stim ca pretendentii la Mireasa Mirelui ceresc sunt logoditi cu acest Barbat. Sa fie Biserica acea femeie?

Acum ce înţelegem prin "Biserică", pentru că nu toţi creştinii au aceeaşi definiţie.
În funcţie de ce înţelegem fiecare prin "Biserică", să vedem dacă a îndeplinit ea cele arătate în Apocalipsa cap.12.

Sus Sus

#

Sâm Noi 12, 2011 4:03 am

In general avem de a face mai intodeauna cu un adevar si cu o contrafacere. Dumnezeu emite un adevar iar Satan care nu este capabil de ceva original, copiaza si falsifica. Avem o Evanghelie (Veste Buna) a adevarului si o Evanghelie fals reprezentata. Avem proroci adevarati ai lui Dumnezeu si proroci falsi care suflau minciuni regilor Israelului si poporului. Totastfel, avem o Mireasa adevarata logodita cu Mirele ceresc si o Mireasa falsa logodita cu Satan prin minciuni si invataturi omenesti.
In Apoc. 12 eu cred ca femeia ar putea reprezenta Biserica adevarata. De ce? Caci din ea a iesit ceva,cineva.

Ma sprijin pe 1Ioan 2:19 aici.

Vedem mai departe ca femeia a fugit in pustie o perioada de timp departe de fata sarpelui. Asta iar pare sa suporte ideea ca femeia aici ar putea reprezenta Biserica adevarata. Mai mult este invaluita in soare avand luna sub picioare si o cununa de 12 stele pe cap. Deci in cazul de fata aceasta femeie pare sa reprezinte Biserica adevarata.

Sus Sus

#

Dum Noi 13, 2011 1:07 pm

Dragă "liviuconstantin"! Nu contest răspunsul tău, dar concret: cine este Biserica la care te referi?
Unii cred că Biserica va merge literalmente la cer, alţii cred că doar 144000 compun Biserica.
Ce înseamnă că este invaluita in soare avand luna sub picioare si o cununa de 12 stele pe cap?
De când şi până când a fost ea în pustie? În ce a constat? Desigur, am un răspuns dar vreau să ştiu dacă credem la fel.

Sus Sus

#

Lun Noi 14, 2011 6:19 am

Biserica este totalitatea ucenicilor lui Christos care s-au consacrat, adica si-au predat vietile in totalitate lui Dumnezeu YHWH, au renuntat la orice speranta, idee, avantaj care l-ar putea avea aici pe Pamant, pentru a putea servi aproape de Dumnezeu.
Ei sunt acei care isi incep calatoria spre Sfanta Sfintelor dupa ce s-au spalat de pacate simbolic in Curte, au patruns in Sfanta ca Leviti, iar la moarte vor trece in Sfanta Sfintelor ajungand Preoti daca vor fi gasiti vrednici.
Nu stiu daca te-am dezamagit nedand un nume omenesc Bisericii ca de exemplu: Biserica Ortodoxa sau Baptista sau Penticostala sau Studenti.
Biserica/Levitii/Mireasa transcende denumirile pe care le dam noi. Sa nu intelegi ca as lansa mesajul ca nu conteaza ce crezi sau ce faci oricum ajungi in Sfanta Sfintelor daca esti un crestin bun ci dimpotriva eu cred ca numai adevarul poate concepe fiinta umana pentru a o transforma in fiinta spirituala capabila de a fi in prezenta Gloriei Shechine.

Aceasta Biserica are un numar bine determinat. Nu toata populatia planetei este chemata sa devina Leviti iar dintre ei Preoti. Multi sunt chemati si putini alesi sa aibe aceasta onoare.
Deci cine este aceasta Femeie/Biserica?
Adevaratii ucenici ai Domnului, care calca pe urmele Sale, s-au golit de sine si fiecare gand al lor, fiecare respiratie, fiecare bataie de inima este ca sa faca voia Domnului.
Sarpele Satan uraste tot ceea ce iubeste Domnul (uitati-va la Israel cat de mult este urat de Satan) si cauta sa distruga pe aceasta Femeie/Biserica. El stie ca completarea acestui numar de Leviti/Preoti inseamna distrugerea sa finala (Evr 2:14) de aceea el impiedica prin orice mijloace, cel mai adesea prin inserarea minciunii caci minciuna nu concepe la plan spiritual si duce la drumuri inchise.

Acum, ma intreb daca n-ar trebui sa mutam acest subiect caci threadul acesta este despre versetele din Mica iar noi am divagat la Apocalipsa.
Acum e randul tau sa scrii si tu ceva mai pe larg.
Deci din nou intreb caci ai fost primul care a afirmat ca acest copil din Apoc. 12 nu reprezinta pe Domnul Isus. Atunci pe cine crezi ca reprezinta, cum vezi tu acest capitol explicat mai pe inteles?

Sus Sus

#

Mie Noi 16, 2011 6:17 am

Am mutat discuţia aici viewtopic.php?f=4&t=42

Sus Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde
 [ 38 mesaje ] 

Ora este UTC