www.adevarprezent.com

Punem acest forum la dispoziţia celor care doresc să cunoască mai mult din Cuvântul Domnului. Pentru a accesa mai multe resurse vă rugăm să mergeţi la www.adevarprezent.com

Autentificare | Înregistrare

Răspunde
 [ 11 mesaje ] 

Dum Sep 18, 2011 12:18 pm

Vârsta: 59

În cartea lui Isaia scrie:
Isaia 28:2. Iată că vine de la Domnul, un om tare şi puternic, ca o furtună de piatră, ca o vijelie nimicitoare, ca o rupere de nori cu mari şuvoaie de ape, care o doboară cu putere la pământ.
Și tot în acea carte scrie:

Isaia 46:11. Eu chem de la răsărit o pasăre de pradă, dintr-o ţară depărtată, un om ca să împlinească planurile Mele: da, Eu am spus, şi Eu voi împlini; Eu am plănuit şi Eu voi înfăptui.

Aștept păreri dacă este vorba despre aceiași persoană și cine este omul.

Sus Sus

#

Lun Sep 19, 2011 2:24 pm

Destul de grea întrebarea. Eu unul am nevoie de ceva timp, nu vreau să dau un răspuns pripit. Mă voi gândi zilele acestea și voi încerca să răspund, să vin cu o idee, o propunere.
Poate până atunci altcineva va sparge gheața...

Sus Sus

#

Joi Sep 22, 2011 8:17 pm

isaia 28;2-„Iată, Domnul are un om tare şi puternic, ca o furtună de piatră, ca o vijelie distrugătoare, ca o rupere de nori cu mari şuvoaie de ape, care doboară cu putere la pământ cununa îngâmfată.” „El mustră marea şi o preface în uscat, face să sece toate râurile. ... Munţii se clatină înaintea Lui şi dealurile se topesc; pământul [simboluri ale întregii ordini actuale de lucruri] se cutremură de prezenţa Lui, lumea şi toţi locuitorii ei. ... Dar cu nişte valuri ce se varsă peste mal, va pune capăt cetăţii ... şi întunericul va urmări pe vrăjmaşii Lui.” Isa. 28:2; Naum 1:4, 5, 8.

Că acestea nu vor fi inundaţii şi incendii literale care să distrugă planeta noastră, Pământul şi populaţia lui, este evident din afirmaţia (simbolică) că ordinea actuală de lucruri, când va fi distrusă, va fi urmată de o ordine nouă — „ceruri noi [eclesiasticism, Biserica glorificată a lui Dumnezeu] şi un pământ nou [societatea omenească reorganizată sub Împărăţia lui Dumnezeu pe baza iubirii, în locul egoismului]”. Referindu-Se la acea ordine nouă de lucruri după ce focul retributiv al răzbunării lui Dumnezeu va fi mistuit relele actuale, Dumnezeu spune prin profet: „Atunci voi da popoarelor buze curate [adevărul], ca toţi să cheme Numele Domnului, ca să-I slujească într-un gând”. Ţef. 3:9.

Sus Sus

#

Sâm Sep 24, 2011 12:32 pm

Să nu uităm de următorul verset:
Isaia 65:17. "Căci iată, Eu fac ceruri noi şi un pământ nou; aşa că nimeni nu-şi va mai aduce aminte de lucrurile trecute, şi nimănui nu-i vor mai veni în minte.

În această perspectivă cei care speră să stăpînească pămîntul, încă un mileniu, trebuie să se gîndească că vor uita totul. Deci nu își vor mai aduce aminte de confortul din zilele noastre și vor trăi pe un pămînt nou nouț. S-ar putea ca acel pămînt să arate ca în vremea lui Adam și să scoată cu sudoarea frunți hrana dintre scaieți și pălămidă. Că doar nu va veni Iisus să meargă la arat.
Dar dacă nimănui nu-i va veni în minte nimic din vremea actuală nu-i nici o problemă. Neavînd cu ce compara vor fi probabil mulțumiți și prin grote.

Numai bine.

Sus Sus

#

Sâm Sep 24, 2011 7:27 pm

Din cele de mine scrise mai sus dau de înțeles că va fi un timp favorabil adica mileniul de restaurare a omului . Desigur că întâi precede simbolic ''clatină, topește , cutremură...'' apoi vine restaurarea ''ceruri noi și pămînt nou'' iar Domnul va binecuvînta omenirea și pamîntul , desigur că n-a veni la arat . Tot omul va lucra , roadă va da pămîntul cum zicea cineva din biblie - înșeptit !

Domnul să vă binecuvînteze !

Sus Sus

#

Dum Sep 25, 2011 2:29 pm

vladimir ch-2044 scrie:
Din cele de mine scrise mai sus dau de înțeles că va fi un timp favorabil adica mileniul de restaurare a omului . Desigur că întâi precede simbolic ''clatină, topește , cutremură...'' apoi vine restaurarea ''ceruri noi și pămînt nou'' iar Domnul va binecuvînta omenirea și pamîntul , desigur că n-a veni la arat . Tot omul va lucra , roadă va da pămîntul cum zicea cineva din biblie - înșeptit !

Domnul să vă binecuvînteze !

Deci Dumnezeu nu a făcut bine oamenii și pămîntul și trebuie restaurați și binecuvîntați?
Da ce-ți lipsește domnule Vladimir de trebuie să fii restaurat?

Faptul că oameni trăiesc în cocina care și-au creiat-o este vina Lui Dumnezeu și datoria Lui este să curețe gunoiu?

Nu aveau timp să se schimbe după exemplul Lui Iisus?

Ia mai gîndește-te.

Sus Sus

#

Lun Sep 26, 2011 1:54 pm

Se pare că primul text se referă la Șalmanaser împăratul Asiriei, iar cel de-al doilea text se referă la Cirus. După cum știm Dumnezeu se poate folosi de împărați și națiuni ca să-și ducă la îndeplinire planurile Sale. El poate pedepsi o națiune chemând o alta ca să pedepsească. Ieremia 51 descrie Babilonul ca unealtă de sfărâmare căreia i-a venit rândul.
Dar este posibil ca cele împlinite aici să aibe o dublă semnificație sau o dublă împlinire cu aplicație în zilele noastre. Dar este ceva unde n-aș vrea să mă hazardez.

Aș avea de adăugat că de multe ori pământul înseamnă locuitorii de pe pământ și nu pământ sau țărână în sine.Ceruri înseamnă și ele altceva nu atmosferă sau stele. Domnul nu vorbește țărânei ci oamenilor. Deci trebuie să discernem ce anume va fi înnoit, ce va fi schimbat, cum va fi schimbat, cine va fi schimbat și înnoit etc.
Trebuie să discernem lucrurile simbolice și aplicația lor corectă pentru a înțelege. Altfel, luând totul literar putem să ne încurcăm singuri.
Iată spre cercetare unele texte simbolice:

să bată din palme râurile, să strige de bucurie toţi munţii (Ps.98:8)

Da, veţi ieşi cu bucurie şi veţi fi călăuziţi în pace. Munţii şi dealurile vor răsuna de veselie înaintea voastră, şi toţi copacii din câmpie vor bate din palme. (Isa.55:12)

Iată, am necaz pe tine, munte nimicitor, zice Domnul, pe tine, care nimiceai tot pământul! Îmi voi întinde mâna peste tine, te voi prăvăli de la înălţimea stâncilor şi te voi preface într-un munte aprins. (Ier.51:25)

Să se bucure cerurile şi să se înveselească pământul! Să se spună printre neamuri că Domnul împărăţeşte! (1Cron.16:3)

Deci eu cred că nu de țărână este vorba aici ci de oameni. Și nici de atmosfera pământului ci de spiritele rele care nu și-au păstrat vrednicia, l-au urmat pe Satan și care au fost restrânse la Pământ și care fiind mai puternice ca omul influențează mersul omului.
Efeseni 2
1. Voi eraţi morţi în greşelile şi în păcatele voastre 2. în care trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării.

Satan este acela care conduce acum cerurile noastre de aici, dar puterea asta îi va fi luată și cerurile acestea vor fi curățate.

Isaia 24:21. În ziua aceea, Domnul va pedepsi în cer oştirea de sus, iar pe pământ pe împăraţii pământului.

Deci vine o zi de judecată pentru aceste ceruri (îngerii răzvrătiți) și pentru pământ (om) o zi de judecată de care amintea și apostolul Petru în a doua sa epistolă.
2Petru2:4 Căci dacă n-a cruţat Dumnezeu pe îngerii care au păcătuit, ci i-a aruncat în Adânc, unde stau înconjuraţi de întuneric, legaţi cu lanţuri şi păstraţi pentru judecată;
5. dacă n-a cruţat El lumea veche, ci a scăpat pe Noe, acest propovăduitor al neprihănirii, împreună cu alţi şapte inşi, când a trimis potopul peste o lume de nelegiuiţi;

Aici vedem o ilustrare a pedepsei cerurilor (Îngerii trimiși în Adânc) și a pământului (lumea veche)

Urmează pedeapsa acestei dispensații care nu s-a dovedit cu nimic mai bună ci a dat greș ca și dispensația din lumea veche.
2Petru 3: 5 Căci înadins se fac că nu ştiu că odinioară erau ceruri şi un pământ scos prin Cuvântul lui Dumnezeu din apă şi cu ajutorul apei 6. şi că lumea de atunci a pierit tot prin ele, înecată de apă. 7. Iar cerurile şi pământul de acum sunt păzite şi păstrate, prin acelaşi cuvânt, pentru focul din ziua de judecată şi de pieire a oamenilor nelegiuiţi.

Deci focul din ziua de judecată este pentru pieirea oamenilor nelegiuiți, nu a țărânei nelegiuite.

Sus Sus

#

Lun Sep 26, 2011 6:52 pm

Și cine sînt nelegiuiți?
Tractoriști care beau și fumează? Arabii că cred în Alah și au petrol? Ucrainienii că au grîu? Nemții că fac mașini? Ortodocșii? Catolicii? Reformații?

Speranța trăiri veșnice pe un pămînt paradiziac este deșartă.

Romani 14:17. Căci Împărăţia lui Dumnezeu nu este mâncare şi băutură, ci neprihănire, pace şi bucurie în Duhul Sfânt.

Da o fi fost rău inspirat Pavel!!! :roll:

Sus Sus

#

Mar Sep 27, 2011 3:05 am

Nelegiuiții nu sunt nici tractoriștii, nicii arabii, nici musulmanii, nici nemții.

Nu sunt nici catolicii, nici ortodocșii. Ei sunt numai duși în eroare temporar.

Nelegiuiții sunt acei oameni răi care urăsc dreptatea, mila, credincioșia.

Sunt aceia care își găsesc plăcere în a nedreptății, în a înșela pe semenul său pentru care a murit Christos, în a înjosi, în a minți și în a călca pe cadavre pentru a-și atinge scopul. Cei ce iubesc banul care i-a înrobit și care-i ține loc de Dumnezeu, cei ce omoară, cei ce bat, cei ce urăsc lumina și tot ce-i bun și își bat joc de neprihănire și de trăirea unei vieți curate.

Ei sunt aceia ce vor simți durerea toiagului de fier.Soarta lor este descrisă de Psalmist în cartea Psalmilor 37 și 73.

Nici tractoristul nu are a se teme, nici Ucraineanul sau Neamțul sau Arabul atâta vreme cât nu înfăptuiesc aceste lucruri. Ei vor moștenii Pământul dacă vor fi blânzi (Mat 5:5)

Sus Sus

#

Mar Sep 27, 2011 6:45 am

Domnule Liviu,
În acest caz mîncatul, băuturile și fumatul nu sînt lucruri rele, din moment ce toți cei enumerați de mine si dumneata sînt implicați în producerea lor.

O fi rău fumatul?

Sus Sus

#

Mar Sep 27, 2011 12:30 pm

Păcatul implică daună unei alte persoane. Cine minte, fură,comite adulter etc. dăunează și aduce prejudicii altor persoane în primul rând.
Fumatul este dăunător sănătății personale.
Cel ce dorește să știe dacă poate să fumeze, poate întreba pe Domnul personal căci nu este oprit să întrebăm nimic.
Probabil că răspunsul este că este neînțelept.
Cât despre a bea vin de exemplu, nu cred că este păcat atâta timp cât nu duce la beție. Beția este un păcat căci omul nu mai este stăpân pe sine atunci.
Moderația, modestia este cheia și la mâncare și la băutură și la îmbrăcăminte și la spunerea de glume, etc.
Fiecare dintre acei care citesc Scriptura, are o măsură din duhul lui Dumnezeu care șoptește: nu-i bine, oprește-te.

Sus Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde
 [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC