www.adevarprezent.com

Punem acest forum la dispoziţia celor care doresc să cunoască mai mult din Cuvântul Domnului. Pentru a accesa mai multe resurse vă rugăm să mergeţi la www.adevarprezent.com

Autentificare | Înregistrare

Răspunde
 [ 69 mesaje ] 

Mie Dec 14, 2011 3:40 am

Așteptăm Valeriu,
Până acum s-au discutat multe idei interesante...
Cu pace

Sus Sus

#

Sâm Dec 24, 2011 6:23 pm

Vârsta: 59

Asta-i cea mai tare chestie.
Geneza 1
2 Pământul era fără formă şi pustiu, iar pe suprafaţa adâncului de ape era întuneric; şi forţa activă a lui Dumnezeu se mişca încoace şi încolo pe suprafaţa apelor

Cum se face că o forță impersonală să se miște...singură?!!!!!! :lol: :roll:

Sus Sus

#

Sâm Dec 24, 2011 10:37 pm

Tocmai că nu este o forță impersonală, ci personală. Forța creativă, vitalizantă a Tatălui. El este acela care trimite această forță să dea viață, să dea lumină, să dea înțelepciune dumnezeiască.
2 Cor. 3:17 Căci Domnul este Duhul; şi unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia.
Deci cine este Duhul? Apostolul Pavel ne spune că însuși Domnul este.

Sus Sus

#

Dum Dec 25, 2011 2:58 pm

Poi atunci nu au tradus bine martorii.
Dacă Duhul este însuși Domnul atunci este persoană,

Deci Dumnezeu se mișca pe deasupra apelor, sau Dumnezeu mișca Duhul. Sau nu?

Sus Sus

#

Dum Dec 25, 2011 4:33 pm

Cel care dă Duhul este persoană, nu Duhul. Duhul,Spiritul este o influență, o putere.

Ioan 6:63 Duhul este acela care dă viaţă, carnea nu foloseşte la nimic; cuvintele pe care vi le-am spus Eu sunt duh şi viaţă.

Cum pot fi cuvintele persoană? O persoană înseamnă o entitate, o ființă vie, având un nume personal. Cunoaștem numele Tatălui și numele Fiului, dar care este numele Duhului Sfânt dacă este persoană?

Cu cuvinte noi putem ridica și zidi, sau putem doborâ la pământ și distruge pe cineva. Iată ce putere zace în cuvinte. Cuvintele pot aduce pace sau război între națiuni, iată influența lor.Cuvintele scrise în Scriptură ne aduc viața dacă le trăim în curățenie, sau aduce moartea dacă nu ascultăm de ele și ne răzvrătim întocmai ca Satan.
Influența acestor cuvinte scrise în Scriptură, aplicate în viața noastră dovedesc puterea,influența lor.

Sus Sus

#

Lun Dec 26, 2011 9:36 am

liviuconstantin scrie:
Cel care dă Duhul este persoană, nu Duhul. Duhul,Spiritul este o influență, o putere.

Tocmai de asta ziceam că-i tradus greșit.
"Forța activă" ERA purtată, nu se mișca ea cu de la sine putere.
Dar în Biblile normale, nu în făcături, scrie că Duhul Sfînt SE purta/mișca.
Rezultă de aici că avea sarcină proprie de autopropulsie, independentă.

Sus Sus

#

Lun Dec 26, 2011 1:56 pm

Și eu tot de o Biblie normală mă folosesc: Cornilescu.
Iar din această Biblie eu înțeleg că viața dată florei și faunei din Geneza era dată de Dumnezeu prin puterea Sa, prin Duhul Său. Prin această putere a Sa, El dă viață, înțelepciune, lumină de înțelegere, putere de a transforma, etc. Când Domnul Isus a suflat peste apostoli, nu a suflat o persoană ci o putere și le-a zis: Luați Duh Sfânt.

Sus Sus

#

Lun Dec 26, 2011 2:54 pm

Dacă Iisus putea "manevra" Duhul Sfănt rezultă că era Dumnezeu, El însuși.
Curios este faptul că Iisus spunea despre Duhul sfînt că este...ALT!

Sus Sus

#

Lun Dec 26, 2011 3:35 pm

Dar apostolii erau dumnezei? Căci și ei "manevrau" prin punerea mâinilor, prin învieri, etc.
Dar Moise? Căci a fost făcut Dumnezeu. Exod 7:1
Câți Dumnezei sunt până la urmă? Nu cumva au fost uitați câțiva pe afară?

Sus Sus

#

Mar Dec 27, 2011 6:03 am

Desigur,
Se minimalizează mereu cel mai important. De fapt singurul Adevărat!

Sus Sus

#

Mar Dec 27, 2011 5:09 pm

Dulgheru dragă,
nu vreau să minimalizez nimic ci doar să te fac să gândești. Biblia vorbește despre mulți dumnezei.
Cuvântul dumnezeu înseamnă: un puternic.
Moise a fost investit cu putere să facă semnele pe care le-a făcut în fața lui Faraon.
În psalmul 82 citat și de Domnul Isus sunt pomeniți acești puternici, judecătorii din Israel care au fost investiți și ei cu putere de viață și moarte în Israel dar care au devenit corupți ca și conducătorii noștri.
Biblia Cornilescu traduce în Exod dumnezeu în timp ce Biblia Ortodoxă (mai corect zic eu) folosește cuvântul judecător. În originalul ebraic: elohim.
În Noul Testament Pavel ne spune că sunt mulți dumnezei dar pentru noi există un singur Dumnezeu: Tatăl
Cu pace

Sus Sus

#

Mar Dec 27, 2011 5:53 pm

liviuconstantin scrie:
Dulgheru dragă,
dar pentru noi există un singur Dumnezeu: Tatăl

Exact.
Sînt de acord în totalitate.

Sus Sus

#

Joi Dec 29, 2011 12:06 pm

Ar mai exista o problemă pe care eu o văd cu trinitatea:

Matei 12:32 Oricine va vorbi împotriva Fiului omului va fi iertat; dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor.

Din acest text reiese că dacă Duhul Sfânt ar fi o altă persoană ar fi mai mare în grad decât toți căci Domnul Isus iartă pe când Duhul nu iartă. Și oare nu înseamnă că avem un dezacord aici?

P.S. Despre ce iertare poate fi vorba: "în veacul viitor?"

Sus Sus

#

Joi Dec 29, 2011 7:16 pm

Da.
Interesantă dilemă.
Ca o paranteză aș pute să spun, că cei nesimțiți cînd înjură o fac numai împotriva lui Dumnezeu și a Lui Iisus. Nu am auzit pe nimeni înjurînd de Duhul Sfînt.

Dar este o chestie aici.
Iisus spune că Duhul Sfînt este Duhul Adevărului. Iar tot El zice: Eu sînt Calea, Adevărul și Viața.

E cam greu de priceput. Recunosc asta.

Sus Sus

#

Vin Dec 30, 2011 2:35 am

Tocmai de aceea eu cred că textul acesta din Matei poate fi explicat numai prin conjunctura din Evrei 6:
4.Căci cei ce au fost luminaţi odată - şi au gustat darul ceresc, şi s-au făcut părtaşi Duhului Sfânt, 5. şi au gustat Cuvântul cel bun al lui Dumnezeu şi puterile veacului viitor -
6. şi care totuşi au căzut, este cu neputinţă să fie înnoiţi iarăşi şi aduşi la pocăinţă, fiindcă ei răstignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu şi-L dau să fie batjocorit.

și Evrei 10:
26 Căci, dacă păcătuim cu voia, după ce am primit cunoştinţa adevărului, nu mai rămâne nicio jertfă pentru păcate, 27. ci doar o aşteptare înfricoşată a judecăţii şi văpaia unui foc care va mistui pe cei răzvrătiţi.

Ceea ce înțeleg eu din aceste 3 texte este că atâta timp cât nu ai adevăr ești la adăpost de pedeapsa capitală căci nimeni nu poate fi acuzat de hulă împotriva Duhului Sfânt atâta timp cât nu cunoaște Adevărul. Lucrurile se schimbă radical când ți s-a făcut de cunoscut Adevărul și tot te împotrivești, acum voit și în deplină cunoștință, asta nu mai poate fi iertat. Apostolul Pavel când și-a dat consimțământul la omorârea lui Ștefan nu cunoștea Adevărul și a încuviințat uciderea lui Ștefan- un păcat grav- dar totuși Domnul l-a iertat și a făcut din el un om care a schimbat Europa și chiar lumea. Dar dacă Pavel ar fi făcut aceasta după ce el ar fi primit Adevărul atunci în mod sigur și-ar fi atras pedeapsa capitală-moartea a doua. De aceea lumea așa zis creștină este la adăpost deși hulește fără să își de-a seama prin faptul că propăvăduiesc minciuni despre caraterul lui Dumnezeu pe care l-au transformat într-un torționar fără egal în istorie, dar toate acestea în necunoștință de Adevăr. Asta îi pune la adăpost cât timp sunt sinceri în necunoștința lor.
Dar pentru cei cărora Domnul s-a desoperit în măreția și splendoarea Sa fără egal, și-a făcut de cunoștință planul Său minunat și perfect, nu mai este nici o scuză. Ei sunt pasibili de pedeapsa capitală căci ei acum dacă neagă cele ce li s-a făcut de cunoscut o fac în deplină cunoștință, întocmai ca Iuda Iscarioteanul.De aceea judecata începe de la Casa lui Dumnezeu, în veacul evanghelic,căci ei sunt acum în teste.
Duhul Sfânt face concepția noi creaturi și unde este minciună nu poate fi Duh Sfânt căci Duhul Sfânt nu poate coexista cu minciuna. Concepția pe plan spiritual are loc numai în acele suflete curățite 100% de minciună și eroare, golite de vin vechi, lepădate de aluatul care dospește plămădeala și strecurat pe nesimțite de Satan în învățăturile așa zis creștine cu gândul că va împiedica concepția corpului lui Christos. Și așa și este căci marea majoritate împiedică concepția lor pe plan spiritual prin acceptarea acestor minciuni. Dar nu toți. Există o mică parte care trec de barajul satanic și descoperă frumusețea Adevărului. Ferice de ei căci ei vor primi natura lui Christos de aceea ei sunt singurii care îL vor vedea așa cum este El acum: o ființă divină, un izvor dătător de viață, primit de la Tatăl căci după cum Tatăl are viață în Sine tot așa a dat și Fiului să aibe viață în sine și tot așa va primi și Mireasa care a avut curajul să lepede minciuna majorității, să înfrunte toată marea care îi stătea împotrivă și care ar fi copleșit-o dacă n-ar fi Unul care își iubește Mireasa Sa și îi ține în viață deocamdată. Și de va veni testul final în care ei vor fi uciși pentru credința lor de Anticristul ridicat în culmea puterii, asta nu va face decât să grăbească completarea Christosului care va aduce viață și restului poporului nu numai leviților Săi.
Căci minunile pe care Domnul le-a făcut în Israel (eradicarea foametei, eradicarea bolilor, etc.) a fost doar o pregustare a ceea ce va veni la nivel mondial, și acum ajung la P.S.-ul de dinainte și deja cred că cei care citesc postările în mod regulat știu că eu cred că "veacul viitor" se referă la Mileniul de domnie a Christosului complet: cap (Isus Christos) și membre (Biserica/Mireasa/Leviții)
Harul și Pacea să vă fie înmulțite fără măsură

Sus Sus

#

Sâm Dec 31, 2011 5:57 am

liviuconstantin scrie:

P.S.-ul de dinainte și deja cred că cei care citesc postările în mod regulat știu că eu cred că "veacul viitor" se referă la Mileniul de domnie a Christosului complet

Pe 27 nov.2011 ziceai că nu ești milenarist.
Ce să înțeleg?
Toate cele bune.

Sus Sus

#

Sâm Dec 31, 2011 3:18 pm

Am spus că înainte de toate sunt creștin, adică caut să urmez pe Cel ce ne-a lăsat un exemplu de cum trebuie să ne trăim viața pentru a fi plăcuți Lui.
A fi milenarist înseamnă a pune înaintea Domnului o învățătură.
Deci a te declara milenarist, sau penticostal, sau baptist sau adventist etc. înseamnă a pune căruța înaintea cailor.
De aceea eu nu spun sunt milenarist sau sunt cutare ci spun: sunt creștin.
Dar eu cred că Mileniul face parte din planul de reabilitare a rasei umane.
Rolul Mileniului a fost descoperit în Biblie și tot ce este în Biblie, eu cred.
Dar Biblia este dușmanul numărul 1 al lui Satan căci îi descoperă existența, planurile sale murdare, caracterul său de mincinos și ucigaș, de aceea Satan caută să discrediteze, să modifice, să sucească lucrurile scrise acolo. Îi este îngăduit asta ca să se descopere cei care refuză să creadă în minciunile sale, cei care refuză să umble pe căile sale, cei care elimină aluatul ca să rămână făina cea bună și curată.
După moartea apostolilor, au fost adoptate învățături false. Aceasta este arătat în pilda cu neghina semănată în țarina proaspăt însămânțată cu grâu curat. Au fost necesari 7 îngeri (mesageri) trimiși cu trâmbițe (mesaje) de-a lungul istoriei ca să readucă curățenia înapoi la învățătura primară a Domnului și apostolilor Săi. Acum planul a fost redescoperit, curățat și pus la dispoziție. Mileniul face parte din redescoperirea și curățarea aceasta și completează foarte bine și frumos planul de mântuire.Asta cred eu.

Dacă asta înseamnă că cineva care crede astfel este milenarist, fie și așa, nu mă deranjează.
Toate cele bune, fie ca 2012 să fie și mai bun

Sus Sus

#

Mar Ian 03, 2012 3:18 pm

Stimate d-le Constantin,
Cele mai multe explicatii formulate de dvs. sunt logice si sustinute scriptural.Cea privitoare la diversele denominatii crestine insa nu are temei biblic.Nu poti fi crestin fara sa aprtii unei biserici crestine,in sensul corect de adunare crestina.Toti apostolii si ucenucii,dupa deschiderea catre neamuri,n-au facut altceva decat sa infiinteze bisericile crestine,in toate localitatile unde gaseau discipoli,adunari carora le propovaduiau evanghelia si le precizau ce porunci trebuie sa urmeze pentru a ramane membri ai respectivei comunitati crestine.
Deci trebuie sa te botezi in apa,sa simpti iubire nefatarnica fata de frati,sa urmezi celelalte porunci apostolice,inspirate de Duhul Sfant,nu sa fi un crestin rebel care sa interpretezi in felul tau scripturile.
Pacea lui Yahweh sa fie cu toti crestinii sinceri!

Sus Sus

#

Mar Ian 03, 2012 3:56 pm

liviuconstantin scrie:

Dar Biblia este dușmanul numărul 1 al lui Satan căci îi descoperă existența, planurile sale murdare, caracterul său de mincinos și ucigaș, de aceea Satan caută să discrediteze, să modifice, să sucească lucrurile scrise acolo.

Cu modificarea Bibliei sunt de acord. Există o sectă , relativ tînără, care se pretinde a fi un popor ales și care și-a tras o Biblie conform dogmei. Au modifict în ea tot ce se putea, conform dorințelor lui satan. Ei fac tot posibilul să-L discrediteze pe Cristos, dar se vor coregenți cu El la...guvernare. De, tot politica bat-o vina. În fine.

Poți da niște citate din Scriptură unde satana ucide pe cineva, sau cere cuiva să ucidă în numele său?

Toate cele bune.

Sus Sus

#

Mar Ian 03, 2012 4:17 pm

mirceatalos scrie:
Stimate d-le Constantin,
Nu poti fi crestin fara sa aprtii unei biserici crestine,in sensul corect de adunare crestina.
....nu sa fi un crestin rebel care sa interpretezi in felul tau scripturile.

Dragă „mirceatalos”! Eu văd altfel lucrurile aici, şi întreb: Care este starea Bisericii în zilele de pe urmă? Ce arată Biblia despre starea poporului lui Dumnezeu din aceste timpuri? Un popor care cinsteşte pe D.zeu doar cu gura, cu buzele, dar inima îi este departe de Dumnezeu (Isaia 29.13), un popor care se îngâmfă şi merge după dumnezei streini (Deuteronomul 32:15 – 17, 21), un popor care se închină „fiarelor” (Apoc. 13:4, 14, 16), etc. Cei ce pricep deja aceasta, ce să facă? Să meargă în robie conştient de fapt?
Desigur, când interpretezi de unul singur mai şi greşeşti, dar totuşi întreb: Ce este mai bine: să credem o minciună spusă de mai mulţi (chiar de o biserică întreagă), sau un adevăr spus uneori de unul singur? Fiecare poate alege!

Sus Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde
 [ 69 mesaje ] 

Ora este UTC