www.adevarprezent.com

Punem acest forum la dispoziţia celor care doresc să cunoască mai mult din Cuvântul Domnului. Pentru a accesa mai multe resurse vă rugăm să mergeţi la www.adevarprezent.com

Autentificare | Înregistrare

Răspunde
 [ 69 mesaje ] 

Mar Ian 03, 2012 7:27 pm

Stimate d-le Constantin,
Nu exista nici un exemplu biblic,in care o intreaga adunare de crestini,ce l-au acceptat pe Iisus ca rascumparator,si-l recunosc drept Fiul unic nascut din Tatal,sa greseasca si unul singur sa indeplineasca cerintele dreptsalvatoare.
Toate poruncile si indrumarile noului testament sunt adresate bisericilor,mai mici(din casa ...)sau mai numeroase,cazurile uninominale facand trimitere doar la unii sau altii care incalcau invatatura apostolica.
Pe de alta parte,e mult mai usor sa greseasca unul singur crestin,decat o multime crestina sincera,in cazul in care nu exista o spalare a creierelor intr-o societate lipsita de libertate(cum e cazul dictaturilor sau a comunismului-vezi cazul Coreea de Nord);de unul singur n-ai cum sa te botezi,sa te aduni si rogi in numele Domnului,cum sa iei Cina Domnului,cum sa-ti iubesti fratii ca pe tine insuti,etc.
E posibil ca marile denominatii crestine sa se afle in eroare,privitor la una sau mai multe interpretari scripturale,insa nici una nu pune la indoiale esenta mantuirii crestine.
Cred ca Iisus si-a ales ucenicii si acestia la randul lor discipolii,dintre oamenii simplii,modesti,pentru ca acestia sunt mai sinceri si mai putin inclinati sa"despice firul in patru",si au acceptat vestea buna si implinit poruncile divine natural;sunt sigur ca-n randul oamenilor de rand(asemeni acelei femei umile din templu ce si-a dat ultimul banut),saraci,oropsiti si "neintelepti" gasim mai multi sfinti decat in randul mutitudinii de"unsi"unii mai "intelepti"decat altii,unii mai carturari decat altii,unii mai vizionari decat altii.
Pacea lui Yahweh,prin Iisus Hristos,sa fie cu toti crestinii sinceri!

Sus Sus

#

Mar Ian 03, 2012 8:17 pm

Ai dreptate Mircea în unele aspecte. În timp ce toți creștinii cad de comun acord că Domnul Isus a plătit prețul necesar eliberării noastre din moarte, felul în care este descris aceasta diferă. Putem fi de acord că este nevoie de frățietate, dragoste, iubire, iertare etc.
Și noi propăvăduim aceasta.
Putem fi de acord că este nevoie de pocăință, oprire de la păcat, trăire în sfințenie, etc.
Putem fi de acord că este necesară mai multă rugăciune, studiu al Scripturilor, etc.
Putem fi de acord..... în multe lucruri. Dar, totuși nu ne putem alătura acelora care susțin învățătura chinului veșnic căci ar însemna să punem umărul la propăvăduirea unei minciuni. Nu ne putem alătura nici când se susține trinitatea sau nemurirea sufletului tot din aceleași motive. Și nu ne putem alătura nici celor care susțin că mântuirea omului este doar în prezent prin botez în apă într-o denominație protestantă căci noi știm că veacul evanghelic este destinat probării Bisericii Domnului și doar ei sunt aflați în probă de viață și moarte.
Iată deci că avem puncte comune dar și puncte divergente.

Fiecare citește în Scriptură și înțelege în felul în care alege să înțeleagă. Și când este întrebat răspunde după cum a învățat și după cum crede.

Și noi facem la fel. Citim, și după înțelegerea noastră așa și propăvăduim căci de exemplu eu nu pot propăvădui ce crede altul ci doar ceea ce eu cred.

La sfârșit se va vedea, ce am crezut, ce am învățat, ce am trăit din ce am învățat, ce am fi putut să știm și am refuzat, etc.

Până atunci fiecare să își facă datoria după cum îl îndeamnă conștiința personală.
După cum Valeriu a remarcat, acest web site dorește să prezinte planul lui Dumnezeu cu creația Sa în felul a care a fost intenționat să fie înțeles.

Dar, suntem conștienți de faptul că acelora ce vin aici cu idei deja formate, acest web-site nu le este de nici un folos. Golirea de vin vechi, de sine și de idei preconcepute este necesară pentru a înțelege și accepta. După aceea vine bucuria fără margini.

Avem o datorie să spunem ceea ce gândim. Dumnezeu o cere. Noi trebuie să-L reprezentăm și să apărăm caracterul Său în fața calomniilor,defăimărilor, și chiar a blasfemiilor adresate caracterului Său. Care din noi nu este rănit când tatăl nostru pământesc este insultat, prezentat într-o imagine defăimătoare și când caracterul îi este mânjit? Oare de ce se miră unii când noi încercăm să apărăm caracterul Tatălui ceresc? Dacă o facem pentru părinții noștrii pământești, nu se cuvine cu atât mai mult să apărăm caracterul Tatălui ceresc?

Cu pace

Sus Sus

#

Mie Ian 04, 2012 10:55 am

liviuconstantin scrie:
Așteptăm Valeriu,
Până acum s-au discutat multe idei interesante...
Cu pace

Am reusit sa termin tema despre "fiare". Multumesc Domnului!
Nu am expus-o aici pentru ca este c-am lunga. O puteti vedea aici: http://www.ce-spun-proorocii.com/fiare.html

Sa fie Dumnezeu cu cei ce-L cauta!

Sus Sus

#

Joi Ian 05, 2012 12:05 pm

Stimate d-le Valeriu,
Sunt evidente preocuparea si curajul in a va apleca minutios asupra Scrierilor Sfinte si in a interpreta profetii Biblice,fapte demne de toata lauda;precizez ca eu nu am acest curaj,desi mi l-as dori.
Consider,insa,ca ii nedreptatiti din nou pe Martorii lui Iehova.Desi in 2011 i-am vizitat mai rar,am constatat ca sunt singura biserica crestina ce nu practica zeciuiala,nici nu strang,la vedere,"darurile de bunavoie".La intrare in casa de rugaciuni,exista cateva cutii de lemn in care,daca cineva doreste,poate sa depuna sume modice.De asemenea cei care conduc biserica nu sunt platiti.iar relatiile intre frati,cu f mici exceptii,sunt foarte sincere si senine,creatoare de atmosfera de pace si iubire.
Am un frate de sange medic,batran de congregatie si un prieten,ce-a fost condamnat la inchisoare pe viata(i s-au inscenat cateva executii,spre a-l teroriza si obliga sa-si renege credinta,in detentie)pentru ca era Martor a lui Iehova si desi nu le impartasesc integral doctrina,pot sa va spun ca-i respect in mod deosebit si-s impresionat de viata de familie si de fratietate iubitoare pe care o traiesc intre ei.
Aceasta modestie materiala si iubire frateasca,nu o regasesti decat f rar la ortodoxi si catolici,si ocazional si in grupuri mici,la protestanti,pe care i-am vizitat mai des anul trecut.
Revenind la tema centrala a Bibliei,cred ca este Imparatia lui Yahweh si modul cum se ajunge la ea.
Pacea lui Yahweh,prin Domnul,sa fie cu toti crestinii sinceri!

Sus Sus

#

Joi Ian 05, 2012 2:25 pm

Salutări, „mirceatalos”!
Ca să fiu bine înţeles trebuie să precizez căci şi eu am tot respectul pentru aceia dintre Martorii lui Iehova care sunt nevinovaţi de starea în care i-a adus conducerea lor (sclavul fidel şi corpul de guvernare). De altfel, şi Biblia are ceva de spus aici: Ieremia 2:34 „Până şi pe poalele hainei tale se află sângele sărmanilor nevinovaţi pe care nu i-ai prins făcând nici o spargere.”
Eu nu-i critic pe martori pentru ce erau acum 70 sau 80 de ani, ci pentru ce sunt acum. Urmărind cu atenţie profeţiile Bibliei, care se desfăşoară cu lux de amănunte cu această religie, spun că acesta este poporul Domnului. Nici o altă religie nu joacă întocmai acest rol, adică „scris este…”
Nu am fost niciodată membru al religiei Martorii lui Iehova.

mirceatalos scrie:
...de unul singur n-ai cum sa te botezi,sa te aduni si rogi in numele Domnului,cum sa iei Cina Domnului,cum sa-ti iubesti fratii ca pe tine insuti,etc.

Interesant comentariul tău aici! Ce zici: Câtă vreme trebuie creştinii să serbeze „cina Domnului”? Până când?

Sus Sus

#

Joi Ian 05, 2012 7:36 pm

Har și Pace tuturor,
Am citit și eu Ce spun prooroci și a fost un pic cam lung și destul de întortocheat pentru mine.
Probabil că cel mai bine ar fi să lăsăm interpretările până la o vreme când va fi clar și fără putință de tăgadă ce anume a vrut Domnul să spună în Apocalipsa. Multe se potrivesc destul de bine dar multe lucruri sunt forțate să se potrivească. Nu vreau să micșorez meritul lui Valeriu în efortul său de a studia și pune la dispoziție interpretările acestea. Orice efort merită lăudat, dar poate că ar fi mai bine să dovedim prin viața noastră în loc să ne tot uităm în curtea vecinului. Martorii au merite pentru care merită lăudați pe care Mircea le-a enumerat și la care eu mă alătur. Au și lucruri pentru care nu merită lăudați, după înțelegerea noastră. Și noi avem aceste lucruri căci oamenii sunt imperfecți și deci oricând poate fi găsit ceva negativ.
Până la urmă, Timpul le va rezolva pe toate. În Timp se descoperă toate. Să lăsăm deci Timpul să lucreze.
Până la această descoperire finală, fiecare din noi crede, speră, și propăvăduiește ce îl îndeamnă conștiința personală.
Cel mai important lucru (zic eu) este să trăim ceea ce predicăm. Iar atunci cei din jur vor remarca o deosebire, un lucru frumos, o mireasmă plăcută. Aceasta este cea mai bună predică.
Cu pace

Sus Sus

#

Vin Ian 06, 2012 6:01 am

Dragă „liviuconstantin”! Deoarece doresc să aduc o închinare curată Tatălui IEHOVA, eu mi-aş dori să fiu un cetăţian al poporului Lui. Deci nu privesc în curtea altuia, este şi curtea mea şi doresc să fie „curată”. Asta nu înseamnă că dacă majoritatea dintre ei se închină „fiarei” să o fac şi eu. Biblia arată clar acele două categorii: biruitorii fiarei şi închinătorii ei. Dorinţa mea este ca şi cei ce sunt încă sub jugul robiei să poată ieşi de sub acel jug.
Mi-ar fi mai simplu şi mai uşor să tac şi să-mi văd de treburi. Atunci n-aş greşi în interpretări, când nu faci nimic n-ai cum să greşeşti. Dar Dumnezeu? Cum ne va judeca El pentru că ascundem o nedreptate, mai ales când este vorba de onoarea Numelui Său?
Timpul în care Dumnezeu va judeca „fiara” este foarte aproape. Trebuie să vorbim tocmai pentru cei ce doresc să cunoască aceste lucruri. Cei trei, „balaurul, fiara şi proorocul mincinos” (Apoc. 16:13), se vor prezenta cu un mesaj. Chiar dacă vine din partea acestora, este bine să-l pricepem, să ştim la cine se adresează şi ce însemnătate profetică are. Cu riscul de a greşi unele interpretări (în luptă nu ajung ţinta toate săgeţile trase) vom continua să dezbatem aceste teme, cerând în continuare ajutorul Domnului IEHOVA.
Aceasta nu este o luptă împotriva vreunei religii, ci o respectare a poruncilor lui IEHOVA care spun: Deuteronomul 31:19 „ Acum, scrieţi-vă cântarea aceasta. Învaţă pe copiii din Israel s-o cânte, pune-le-o în gură, şi cântarea aceasta să-Mi fie martoră împotriva copiilor lui Israel.” Aceasta este Cântarea lui Moise, cântare ce este cântată de biruitorii fiarei (Apoc. 15:2,3), cântare care arată toate relele pe care le va face poporul Domnului în zilele de pe urmă (vezi 31:18, şi întreaga cântare 32:1 – 43). Prin urmare îndrăznesc să vă spun: Fiţi biruitori ai fiarei! Cântaţi cu mine Cântarea lui Moise şi a Mielului!
Slăvit să fie IEHOVA!

Sus Sus

#

Vin Ian 06, 2012 11:03 pm

Dragă Valeriu,
nu mă înțelege greșit. Ceea ce eu am dorit să spun este că cea mai bună metodă de a arăta sau dovedi cuiva ceva, este prin a trăi cele spuse. Deci concentrarea atenției noastre să fie asupra vieții noastre în primul rând. Apostolul Pavel spunea că pe cei de afară îi judecă Dumnezeu, noi să ne vedem de ale noastre.
Ai spus că dorești să scoți de sub jug și pe alții. Roagă-te. Este cea mai bună, eficace și la îndemână unealtă.
Eu înțeleg din text că fiara va fi distrusă, dar totodată eu cred că Dumnezeu nu va nimici pe cel nevinovat laolaltă cu cel vinovat. Dacă în interiorul acestui popor subjugat sunt oameni curați și sunt încredințat că sunt în marea majoritate, ei se vor bucura când vălul le va fi luat de pe ochi (știi cum zice la Isaia 25). Fiara este distrusă (instituția/guvernarea) nu oamenii care fac parte. Ei sunt victime ale fricii și ignoranței. Totastfel stau lucrurile și cu celelalte instituții ca de exemplu papalitatea. Instituția aceasta va fi distrusă, nu oamenii. Oamenii sunt scumpi înaintea Domnului, au copilași care se uită la ușă să vină tata acasă, au familii, au părinți de care trebuie să se îngrijească. Acești oameni nu trebuie distruși ci educați și puși pe calea Adevărului. Și la fel stau lucrurile și cu celelalte instituții și organizații. Iar dacă acolo sunt sunt lupi în piei de oaie, nu vor putea înșela pe Dumnezeu, vor plăti. Și așa stau lucrurile și aici la noi și în orice altă organizație.

Deci nu trebuie să ne panicăm despre alții, ci să ne continuăm sfințirea până la capăt, cu frică și cutremur, să ținem lumina sus să fie văzută de cei ce caută, și să fim gata să dăm socoteală (să explicăm) oricui ne cere socoteală.
Pace și Binecuvântare

Sus Sus

#

Sâm Ian 07, 2012 10:49 am

Ma regasesc aproape 100% in ultimul comentariu.
Duhul lui Yahweh,prin Iisus Hristos,sa fie cu toti crestinii sinceri si sa ajute"nebuloasei "din mine!

Sus Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde
 [ 69 mesaje ] 

Ora este UTC