www.adevarprezent.com

Punem acest forum la dispoziţia celor care doresc să cunoască mai mult din Cuvântul Domnului. Pentru a accesa mai multe resurse vă rugăm să mergeţi la www.adevarprezent.com

Autentificare | Înregistrare

Răspunde
 [ 3 mesaje ] 

Mie Ian 25, 2012 5:00 pm

cum pot sa aflu mai multe despre dumnezeu,

Sus Sus

#

Joi Ian 26, 2012 3:13 am

Bine ai venit pe forumul acesta.
Sunt mai multe locuri de unde putem afla despre Dumnezeu. Chiar și aici despre asta discutăm. Sunt și alte forumuri, cărți, predici, etc.
Dar toate acestea au o sursă comună: Biblia. Cine discută, prezintă, scrie, vorbește despre Dumnezeu are o singură sursă de inspirație: Biblia. Interpretările diferă de la o persoană la alta, de la o denominație religioasă la alta, dar Dumnezeu își revelează planul Său, voia Sa în Scriptură. De aceea îndemnul meu este prin a începe cu Biblia. Ea este linia de "Start"
Noi îți putem expune înțelegerea noastră despre ce este cuprins acolo, dar mai important pentru tine este să începi prin a citi și a te ruga întâi. Când ai întrebări, întreabă cât mai multe persoane, pune întrebări pe forumuri și vezi care din răspunsuri se potrivește cel mai bine cu caracterul lui Dumnezeu, care se potrivește cu ceea ce ai citit și nu stârnește confuzie și contrazicere, și ce confirmă Spiritul Sfânt prin pacea interioară pe care o vei obține.
Un lucru e sigur: Dumnezeu se va lăsa descoperit oricărei inimi sincere.

Sus Sus

#

Dum Feb 12, 2012 10:11 pm

Stimata D.B.
In istoria omenirii au existat,si exista si azi,zeci de mii de Dumnezei,care de care mai ciudati si mai pretentiosi,in a primii inchinare,jertfe,inclusiv umane,divinitati dupa care o categorie de oameni,in primul rand preotii,au trait foarte fericiti,in al doilea rand regii,imparatii,detinatorii puterii administrative si-au asigurat parghii suptile de adorare(ca zei sau semizei)si hrana spirituala si control al maselor.
In realitate,pentru cei care-au pastrat credinta primara,totdeauna a existat o ramasita dreptcredincioasa, si pentru noi crestinii exista un singur Dumnezeu adevarat,Yehwah,si un singur Domn Iisus Hristos,prin care putem sa ne apropiem si sa-i aducem multumiri,inchinari,onoare si rugaciuni Tatalui,si aceasta respectand poruncile divine,transmise prin profeti si evanghelisti.
Asa ne spun clar Scripturile Sfinte.
Eu cred ca celelalte speculatii sunt neziditoare si ratacitoare.
Pacea lui Yahweh,prin Hristos,sa fie cu toti crestinii sinceri!

Sus Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde
 [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC